تاريخ : سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | 23:36 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 

ماشین ظرفشویی چگونه ظرف‌های ما را می‌شوید

ماشین ظرفشویی، یک دستگاه خودکار است که ظرف‌های کثیف را می‌شوید و تمیز می‌کند؛ تنها‌ کاری که آدم باید انجام دهد، این است که ماشین را پر از ظرف کند، پودر شوینده را اضافه کند، چرخه شست‌وشو را تنظیم کند و دکمه «روشن» را فشار دهد. اما ماشین ظرفشویی برخی اعمال خاص را نیز خودبه‌خود انجام می‌دهد که عبارتند از :

- خودش را از آب پر می‌کند.
- به طور اتوماتیک ظرف شوینده را در زمان مناسب تخلیه می‌کند.
- آب را با سرعت و فشار زیاد از طریق فواره‌هایی به ظروف می‌پاشد تا آنها را تمیز کند.
- آب کثیف را تخلیه می‌کند.
- با پاشیدن آب بیشتر، ظروف را آبکشی می‌کند.
- هوا را گرم می‌کند تا ظرف‌ها خشک شود؛ البته اگر

شما انجام این قسمت را هنگام تنظیم دستگاه خواسته باشید.

علاوه بر این، ماشین ظرفشویی بر کار خود نظارت می‌کند تا همه چیز به طور مطلوب پیش رود. یک زمان‌سنج، طول مدت هر چرخه را تنظیم می‌کند؛ یک گیرنده حسی دمای آب و هوا را نمایان می‌کند تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و تخریب آنها جلوگیری کند و گیرنده حسی دیگری می‌تواند بگوید که سطح آب به اندازه کافی بالا هست تا مرحله شست‌وشو و آب‌کشی آغاز شود.

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی دارای گیرنده‌هایی هستند که میزان کثیفی آب را که از ظروف می‌چکد مشخص می‌کنند و وقتی که آب به اندازه کافی تمیز بود، ماشین ظرفشویی می‌فهمد ظرف‌ها تمیز شده‌اند.

نمک بریزید

می‌گویند نمک در تمیزشدن ظروف تاثیر بسیاری دارد؛ برای همین هم بیشتر استفاد‌ه‌کنندگان، همراه با مایع یا پودر ظرفشویی، مقداری نمک هم داخل دستگاه می‌ریزند.

به‌تازگی نیز در بعضی از این ماشین‌ها جایی برای ریختن نمک درنظر گرفته شده تا هم ظرف‌ها تمیز شوند و هم کار مصرف‌کننده آسان شود.

در کاتالوگ بعضی ماشین‌ها هم می‌بینیم که نوشته شده نیازی به استفاده از نمک یا ماده دیگری برای بهتر شسته‌شدن ظروف نیست. در این ماشین‌های ظرفشویی برای تمیزی بهتر ظروف، از سیستم Magnetizerسختی‌گیر آب استفاده می‌شود.

میوه می‌شوره یا نه؟
اگر از مغازه‌دارها بپرسید، می‌گویند همه ماشین‌های ظرفشویی میوه و سبزی می‌شویند؛ سبد میوه‌شوی هم دارند. خوب است بدانید این سبد میوه‌شوی که مغازه‌دارها از آن نام می‌برند چیزی نیست جز همان طبقه اول ماشین ظرفشویی شما!

در حقیقت آنچه یک ماشین ظرفشویی را از نظر شستن میوه از ماشین ظرفشویی دیگر متمایز می‌کند، قابلیت کار با آب سرد است؛ یعنی اینکه در ماشین ظرفشویی برنامه‌ای تعبیه شده باشد که با استفاده از آن بشود میوه‌ها را با آب سرد شست تا میوه‌ها پلاسیده نشود.

فیلترینگ آب یعنی چه؟
معمولا آبی که با آن ظرف‌هایمان را می‌شوییم، لکه‌هایی روی ظروف باقی می‌گذارد. گاهی اوقات هم آب بعضی مناطق خراب است و شستن ظروف را مشکل می‌کند. سیستم فیلترینگ، تمیزبودن آبی را که در چرخه شست‌وشو مورد استفاده قرار می‌گیرد تضمین می‌کند و با گردش مداوم میکروفیلتر، لکه‌ها و چربی‌ها را از سطح ظروف برمی‌دارد و با حرکت چرخشی آب، لکه‌ها را به‌کلی از بین می‌برد که این علاوه بر تمیزترشدن ظروف، مزیت دیگری هم دارد. این کار باعث کاهش مصرف مواد شوینده می‌شود.

امکانات جانبی
امکانات جانبی ماشین‌ها باهم متفاوت است و هر شرکتی برای مقبول‌کردن کالای خود امکانات متفاوتی را روی آن قرار داده. بعضی از این امکانات عبارتند از:

- در بعضی ماشین‌ها بازوهای سبدی که ظرف‌ها را در آن می‌چینند متحرک است و این امکان برای شما وجود دارد که حالت قراردادن این ظروف در ماشین را به دلخواه خودتان تغییر دهید.

- بعضی ماشین ظرفشویی‌ها یک سیستم ویژه به نام براق‌کننده هم دارند؛ به این صورت که در مرحله آخر آبکشی، مایع براق‌کننده‌ای را روی ظروف می‌پاشند تا هم شست‌وشو کامل شود و هم ظرف‌ها برق بیفتند. این سیستم علاوه بر شفاف‌شدن ظرف‌ها باعث می‌شود آنها زودتر خشک شوند.

- بعضی از ماشین‌ظرفشویی‌ها برای افزایش استحکام و ایمنی سبدها از ریل‌های جدیدی استفاده می‌کنند که می‌توان به وسیله آنها به آسانی و بدون هیچ مشکلی سبد را- حتی وقتی که کاملا پر است- بیرون کشید؛ به این دلیل که ریل‌های پایینی عمیق‌تر هستند و همین عمق باعث می‌شود تا ثبات کامل سبد تضمین شود و دشواری بیرون کشیدن سبد از بین برود.

- بعضی ماشین‌ظرفشویی‌ها علاوه بر امکان شست‌وشوی بسیار داغ، امکان آب‌کشی اضافی را هم برای مصرف‌کننده‌های وسواسی فراهم کرده‌اند.

- بعضی ماشین‌ظرفشویی‌ها به سیستم تایمر تأخیری مجهزند؛ همان سیستمی که این روزها در بعضی از ماشین‌لباسشویی‌ها هم می‌بینیم. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا زمان روشن‌شدن ماشین لباسشویی را هر وقت که خواستید تعیین کنید. بعضی ظرفشویی‌ها هم به سیستم تبادل گرما مجهزند.

ضدعفونی می‌کنند؟ ماشین‌های ظرفشویی معمولا به خودی خود قابلیت ضدعفونی‌کردن ظروف را ندارند و احتیاج به یک ماده کمکی دارند مگر اینکه موقع خرید، حواستان به این امکان ماشین ظرفشویی باشد.

ماشین‌های ظرفشویی به خاطر داشتن دگمه استریلیزه، ظروف را ضدعفونی می‌کنند؛ یعنی روی این ظروف دگمه‌ای وجود دارد که با فشاردادن آن، حرارت آب به حدی بالا می‌رود که ظروف، استریلیزه می‌شوند.

بین مشخصات بعضی ماشین‌های ظرفشویی به عبارت امکان شست‌وشوی بسیار داغ برمی‌خوریم که آن هم به معنای استریلیزه‌کردن است. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی قابلیت استفاده از مواد سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده وجود دارد اما اگر درکاتالوگ ماشین چنین چیزی نبود حتما پیش از استفاده از این‌گونه مواد پرس‌وجو کنید.

آب، زمان، صدا
چقدر طول می‌کشد تا ظرف‌های شما در ماشین ظرفشویی شسته شوند؟ ماشین‌های ظرفشویی، ظرف‌های شما را به طور نرمال در 76 دقیقه می‌شویند اما بعضی ماشین‌ها که لقب ماشین ظرفشویی‌های سریع را یدک می‌کشند، این زمان را تا 45دقیقه و حتی 40دقیقه هم کاهش می‌دهند.

این ماشین‌ها اصولا موجودات کم‌سروصدایی هستند. میزان سروصدایی که این ماشین‌ها در خانه شما تولید می‌کنند بین 45 تا 48 دسی‌بل است و در هر دور شست‌وشو میزان آب مصرفی‌شان باتوجه به اندازه ماشین متفاوت است اما معمولا بین 11 تا 15 لیتر آب مصرف می‌کنند.

برنامه اقتصادی
برنامه اقتصادی اصولا برنامه‌ای است که می‌توان به وسیله آن با کمترین هزینه از بیشترین امکانات بهره برد. بعضی از ماشین‌های ظرفشویی به این‌گونه برنامه‌ها مجهز هستند:

نیمه‌شوی: این برنامه معمولا در ماشین‌های 12نفره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این معناست که وقتی شما ظرف کافی برای پرکردن ماشین ندارید می‌توانید با استفاده از این برنامه آبگیری ماشین را به نصف برسانید. این برنامه برای صرفه‌جویی در آب بسیار مؤثر است و به شما امکان می‌دهد که ماشین را بدون نیاز به پرشدن روشن کنید.

برنامه اقتصادی: روی بعضی از ماشین‌ها هم برنامه‌ای تحت‌عنوان برنامه اقتصادی نصب‌شده که با استفاده از آن می‌توان در مصرف آب، انرژی و حتی زمان صرفه‌جویی کرد؛ مثلا یکی از این برنامه‌ها به این صورت است: 50 درجه سانتی‌گراد، 12 لیتر آب و 05/1 کیلووات انرژی.

خوراک ماشین ظرفشویی
ماده شوینده ماشین ظرفشویی چیست؟
ماده شوینده شامل مواد حلالی است که غذا را در خود حل کرده و در ضمن با مواد ساینده، تکه‌های چسبنده غذا را از ظروف جدا می‌کند. عملکرد این ماده شوینده در صورت وجود املاح زیاد در آب، دچار اختلال می‌شود.

البته لازم است بدانید که نمی‌توان هر نوع ماده شوینده را در ظرفشویی استفاده کرد بلکه باید موادی که مخصوص ظرفشویی ساخته شده‌اند را به کار برد تا هم کف بیش از اندازه تولید نکند و هم باعث خرابی ظروف نشود. انواع شوینده‌ها به شکل پودر، قرص و ژل موجود است و هیچ‌کدام از اشکال بر دیگری برتری ندارد و این تنها به سلیقه شخصی شما مربوط است که از کدام شکل استفاده کنید

در مورد ماشين ظرفشويي كه يكي از لوازم مدرن آشپزخانه هاي امروزي به شمار مي رود، توجه به نكاتي هنگام خريد لازم است.
طبق اعلام يكي از فروشندگان لوازم خانگي در خيابان امين حضور، در وهله اول هنگام خريد اين وسيله بايد به تعداد نفرات خانواده توجه كرد. به عنوان مثال يك ماشين ظرفشويي 12 نفره براي يك خانواده 6 تا 8 نفره و يك ماشين ظرفشويي 4 نفره براي خانواده 2 تا 4 نفره مناسب است.
توجه به مخزن و قفسه هاي ماشين ظرفشويي از ديگر مواردي است كه بايد هنگام خريد ماشين ظرفشويي به آن توجه كرد.
به گفته اين فروشنده اكثر ماشين ظرفشويي هاي ارزان داراي مخزني از جنس پلاستيك و مدل هاي گران قيمت مخزني از جنس فولاد ضدزنگ دارند.
وي در مورد قفسه هاي ماشين ظرفشويي نيز گفت: هنگام خريد توجه داشته باشيد كه اندازه قفسه ها با بشقاب ها، عمق قابلمه، كاسه و ساير ظروف هماهنگ باشد.
بعضي مدل هاي ماشين ظرفشويي نيز داراي آسيابي مخصوص هستند كه خرده هاي غذا را آسياب كرده و همراه آب بيرون مي فرستند، اما مدل هاي ديگري نيز هستند كه فاقد اين قابليت هستند و بايد حتما ظروف را تميز و در آن قرار داد. پس اگر فرد تنبلي هستيد و حوصله تميز كردن ظروف را نداريد به اين مساله نيز توجه داشته باشيد.همچنين برخي از ماشين ظرفشويي ها داراي حسگرهايي هستند كه با عبور دادن شعاع نور از ميان آب و اندازه گيري شفافيت آن ميزان كثيفي آب را تشخيص داده و زمان خالي شدن و تعويض آب را مشخص مي كند.
اين فروشنده افزود: برخي از ماشين ظرفشويي ها به آب گرم متصل مي شوند كه معمولا در درجه 48 تا 55 درجه سانتيگراد تنظيم مي شوند.
ماشين هاي ارزان تر نيز از همين دما استفاده مي كنند و ماشين هاي گران تر نيز خود داراي سيستم گرم كننده هستند و آب را گرم و ظروف را با آن مي شويند. پس هنگام خريد توجه داشته باشيد كه چه نوع ماشين ظرفشويي را انتخاب مي كنيد.
برنامه هاي شست وشوي ظروف از موارد مهم ديگري هستند كه هنگام خريد بايد به آن توجه كرد.به گفته اين فروشنده اكثر ماشين هاي ظرفشويي داراي سه گانه برنامه شست وشو هستند. برنامه سختي گير آب، سيستم هوشمند ايمني، برنامه شست وشوي سريع، معمولي، قوي، ميوه و سبزيجات و... برخي از آنها هستند.
پس هنگام خريد توجه داشته باشيد از ماشين ظرفشويي خود چه انتظاري داريد و با توجه به نياز خود آن را خريداري كنيد.
اين فروشنده افزود: تميز كردن فيلتر دستگاه و پاك كردن ظروف از غذاي باقيمانده از كارهايي است كه عمر اين كالا را افزايش مي دهد.

نکات مهم در هنگام خرید

نکته مهم و اول در هنگام انتخاب و خرید ماشین ظرف شوئی توجه به تعداد نفرات خانواده است. به عنوان مثال یك ماشین ظرف شویی 12 نفره برای یك خانواده 6 تا 8 نفره و یك ماشین ظرفشویی 4 نفره برای خانواده 2 تا 4 نفره مناسب است. انتخاب یک ماشین ظرف شویی همانند انتخاب ماشین لباس شویی از این نظر مشابهت دارد. توجه به مخزن و قفسه های ماشین ظرفشویی از دیگر مواردی است كه باید هنگام خرید ماشین ظرفشویی به آن توجه كرد.

به گفته مصرف کنندگان و فروشندگان با تجربه اكثر ماشین ظرف شویی های ارزان دارای مخزنی از جنس پلاستیك و مدل های گران قیمت مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ دارند. توجه خوانندگان گرامی را به این نکته جلب می نمایم که اصطلاح ضد زنگ در بین بازار و فروشنده های لوازم همان اصطلاح علمی زنگ نزن یا استیل است

در مورد قفسه های ماشین ظرفشویی نیز باید گفت که هنگام خرید توجه داشته باشید كه اندازه قفسه ها با بشقاب ها، عمق قابلمه، كاسه و سایر ظروف هماهنگ باشد.

بعضی مدل های ماشین ظرف شویی نیز دارای آسیاب مخصوص هستند كه خرده های غذا را آسیاب كرده و همراه آب بیرون می فرستند، اما مدل های دیگری نیز هستند كه فاقد این قابلیت هستند و باید حتما ظروف را تمیز نموده و بعد از پاک کردن خرده غذا و آشغال های احتمالی همراه ظرف ها ، در آن قرار داد. پس اگر فرد تنبلی هستید و حوصله تمیز كردن ظروف را ندارید به این مساله مهم نیز توجه داشته باشید.

همچنین برخی از ماشینهای ظرفشویی ها دارای حسگرهایی هستند. حس گر یا همان سنسور با کمک آنها و با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن میزان كثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص می كند. و اصطلاحا به صورا اتوماتیک این مضوع را تشخیص می دهد.

برخی از ماشین ظرفشویی ها به آب گرم متصل می شوند كه معمولا در درجه 48 تا 55 درجه سانتیگراد تنظیم می شوند و شستشو و آبکشی انجام می دهند. ماشین های ارزان تر نیز از همین دما استفاده می كنند و ماشین های گران قیمت تر نیز خود دارای سیستم گرم كننده هستند و آب را گرم و ظروف را با آن می شویند. پس هنگام خرید توجه داشته باشید كه چه نوع ماشین ظرفشویی را انتخاب می كنید و اینکه چه مقدار آب برای شستشو مصرف می کنند و چه آبی سرد یا گرم استفاده می نمایند.

برنامه های شست و شوی ظروف از موارد مهم دیگری هستند كه هنگام خرید باید به آن توجه كرد. به گفته فروشنده ها اكثر ماشین های ظرفشویی دارای سه گانه برنامه شستشو هستند. برنامه سختی گیر آب، سیستم هوشمند ایمنی، برنامه شست و شوی سریع، معمولی، قوی، برنامه شستن میوه و سبزیجات و... برخی از آنها هستند و مثلا به سادگی م یتوان سبزی و میوه را در داخل آنها ریخت و عمل شستشو را انجام داد.

پس هنگام خرید توجه داشته باشید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاری دارید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری كنید. تمیز كردن فیلتر دستگاه و پاك كردن ظروف از غذای باقیمانده از كارهایی است كه عمر ماشین ظرف شویی را افزایش می دهد. آخرین نکته توجه به انرژی و نوع برق مصرفی وبرچسب انرژی ماشین ظرف شویی انتخابی شماست.

انواع ماشین ظرفشویی:
به طور کلی سه نوع ماشین ظرفشویی وجود دارد: ماشین ظرفشویی توکار، ماشین ظرفشویی رومیزی و ظرفشویی ایستاده .
ماشین ظرفشویی توکار را می توان زیر سینک ظرفشویی ، بین کابینت ها، زیر صفحه کابینتها بطور دائمی (البته تا زمانیکه کابینت ها را جابه جا نکنید) نصب کرد.
ماشین ظرفشویی رومیزی معمولا روی کابینت ها و... یا نزدیک سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار داده می شوند و به راحتی می توان آنها را جابه جا کرد. حتی ماشین ظرفشویی رومیزی را می توان در انباری نگهداری کرد و هنگام لزوم برای شستشوی ظروف در آشپزخانه نصب کرد. ماشین ظرفشویی احتیاج به شیر آبی برای ورود آب به دستگاه دارد همچنین لوله تخلیه آن نیز بایستی درون فاضلاب قرار گیرد.
ماشین ظرفشویی با ظرفیت های پایین یا به صورت نیمه پر هم کار می کنند، ظاهر ماشین ظرفشویی ها هم برای هماهنگی با محیط آشپزخانه دارای تنوع زیادی است که می توانید به راحتی ماشین ظرفشویی مورد نیازتان را هماهنگ با آشپزخانه اتان انتخاب کنید.
امروزه دسترسی مصرف کنندگان به انواع ماشین ظرفشویی ها با برچسب های مختلف مصرف انرژی بیشتر شده است. برچسب انرژی لوازم الکترونیکی راهنمای خوبی برای انتخاب وسایل برقی مطابق با بهینه مصرف انرژی می باشد.
اخیرا سعی شده که در طراحی ماشین های ظرفشویی نوآوری در ظاهر، کارایی ، اصول بهداشتی و بهینه سازی در مصرف انرژی در نظر گرفته شود. ماشین ظرفشویی های مختلفی در برندهای متفاوت در بازار وجود دارند که تنوع زیادی در کارایی و طراحی ظاهری دارند. ماشین ظرفشویی هایی با کنترل گرهای حسی و لمسی از انواع جدید ماشین ظرفشویی ها هستند که در انواع متفاوت در رنگ و طراحی درب وجود دارند.

ویژگی جدید به کار گرفته شده در ماشین ظرفشویی ها ، سنسورها هستند. نقش سنسور افزایش راندمان انرژی با تنظیم میزان آب مصرفی در ماشین ظرفشویی برای درجه ای از کثیفی ظروف می باشد. در بسیاری موارد این ویژگی تاثیری در گران شدن ماشین ظرفشویی ندارد.
ویژگی های جالب کاهش مصرف انرژی، شروع با تاخیر شستشو در برخی از مدلها هستند که به شما اجازه می دهند تا زمان هایی که نرخ انرژی پایین تر هست آنها را روشن کنید. این ویژگی همچنین باعث کاهش صدا در آشپزخانه می شود.
قابلیت هایی مثل قفسه های قابل تنظیم، قفسه بالایی متحرک و وجود فضاهای دندانه دار، تطبیق پذیری ماشین ظرفشویی را افزایش می دهد. بعلاوه، مدلهایی که سه کشو هستند نسبت به مدلهای قدیمی دو کشو برتری دارند. این طبقه کوتاه برای فنجانها یا سایر ظروفی که ارتفاع زیادی ندارند ایده آل است. بعضی از مدل ها طراحی بهتری برای سبد کارد و چنگال دارند که می توان سبد را برای استفاده بهتر از فضا به دو یا سه قسمت تقسیم کرد.

چقدر برای خرید ماشین ظرفشویی هزینه کنیم؟

اگر شما برای خرید ماشین ظرفشویی به بازار می روید، هزینه بیشتر برای خرید ظرفشویی، لزوما به معنای خرید بهترین ماشین ظرفشویی نیست. تعداد زیادی از ماشین ظرفشویی ها قیمت میانگینی دارند که بسیاری از آنهانه همه اشانتقریبا مشخصات و کاربردهای شان با ظرفشویی های گران قیمت یکی است. مثلا ، ما مدل معمولی یک برند لوکس را امتحان کردیم، که به خوبی بهترین مدل از برندی دیگر که قیمتش نصف برند لوکس بود، کارایی نداشت.
به طور کلی ما پی بردیم که قیمت گذاری ماشین های ظرف شویی تابعی از این اصول هستند: مدل های غیر تجملی را می توان کمتر از 500 هزار تومان خرید، مدل هایی که ویژگی های بیشتری دارند و عملکرد بهتری دارند قیمتشان بین 500 تا 900 هزار تومان است، و شما می توانید برای خرید برندهای لوکس تر با ویژگی ها و مشخصات بیشتر و جدیدتر یک میلیون و 500 و بالاتر هزینه کنید.
در مورد گارانتی ماشین ظرفشویی ها هم مطمئن شوید که همه جزییات در گارانتی در نظر گرفته شده باشد ، گارانتی اکثر ماشین ظرفشویی ها یک سال شامل قطعات و تعمیرات می شود. برخی از برندها هم گارانتی دو ساله ر ا در نظر می گیرند، حتی بعضی از کارخانجات هم مدت های طولانی تر مثلا سه تا پنج سال را برای ضمانت محصول خود در نظر می گیرند.

چگونه یک ماشین ظرفشویی بخریم:

چه چیزی ماشین ظرفشویی را با ارزش می کند؟ شستن ظروف. هدف از خرید وسایل در خرید مهمترین عامل است.
این عامل کمک می کند که مدلی را که عمل شستشو، آبکشی - مطابق اصول بهداشتی- را خوب انجام دهد، پیدا کنید.
وقتی ماشین ظرفشویی های مختلف را بررسی کردید، یک چک لیست می تواند کمک کند.
ماشین ظرفشویی های دارای چند بازوی آبپاش، دارای چرخه دمای بالا، دارای گرمکن آب داخلی و دارای قابلیت دفع مواد غذایی را پیشنهاد می کنیم . برچسب انرژی ماشین های ظرفشویی کمک می کند تا مخارج کارکرد وسیله را حذف کنید. مطمئن شوید گزینه های اضافی برایتان مفید هستند یا نه. مثل حالت آبکشی و غوطه وری ظروف در آب و داشتن قفسه های قابل تنظیم با ارتفاع ظروف.
هنگام خرید به دنبال ماشین ظرفشویی هایی که دارای بیشترین بازوی آبپاش هستند بگردید. مدل های ارزان تر یک بازوی آبپاش دارند در حالیکه مدل های گران تر بیش از سه بازوی آبپاش دارند.
نکته مهم دیگر این است که آبی که ظروف با آن شسته می شود واقعا داغ باشد . در حقیقت، برای تاثیر بیشتر مواد شوینده توصیه می شود دمای آب بیش از 55 درجه سانتی گراد باشد و منابع دیگر توصیه می کنند که دمای آب بیش از 70 درجه سانتی گراد باشد.
اگر به دنبال کاهش مصرف انرژی هستید مدلی را انتخاب کنید که سیستم شستشو با تاخیر داشته باشد و خودش به طور اتوماتیک در ساعاتی که پیک مصرف انرژی نیستند روشن شوند. البته ساکنین خانه در این ساعات در منزل حضور دارند، بنابراین برای اینکه آرامش آنها بهم نخورد ، مدل های عایق دار و کم صدا را انتخاب کنید.
قبل از اینکه برای خرید ماشین ظرفشویی اقدام کنید چند سوال از خود بپرسید:

چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده خواهید کرد؟

اگر شما می خواهید چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده کنید، مدلی را خریداری کنید که سیستم شستشوی سریع داشته باشد و ویژگی گرمایش حرارتی برای خشک کردن سریع ظروف را داشته باشد.
آیا شما علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی هستید یا معمولا زیاد مهمانی دارید؟

مدلی را انتخاب کنید که در آن قفسه ها قابل تنظیم باشند تا سینی های فر و سینی های پذیرایی در قفسات جا شوند.
در شرایط معمولی چقدر طول خواهد کشید تا ماشین ظرفشویی پر شود؟

اگر چند روز طول بکشد تا ظرف کافی برای تکمیل ظرفیت ماشین ظرفشویی جمع شود، بهتر است مدل هایی را که برنامه نیمه شور یا نیمه ظرفیت دارند را برای خرید انتخاب کنید.
اعضای خانواده شما زیاد هستند؟

اگر شما دارای خانواده بزرگ و پر جمعیتی هستید و دارای عروس و داماد و نوه هستید، انتخاب یک ماشین ظرفشویی با بالاترین ظرفیت را توصیه می کنیم. البته توجه کنید که قفسات قابل تنظیم و جای زیاد برای قرار دادن ظروف در ابعاد بزرگ کمک می کنند تا تعداد زیادی ظرف را به یکباره بشویید.

فاکتور هایی که برای خرید یک ماشین ظرفشویی باید به آنها توجه کرد:

راهنمای انتخاب ماشین ظرفشویی

مخزن

قفسه ها

مصرف آب

فیلتر غذا

شستشوی هوشمند

نشانگر کسری نمک

آبگرمکن

دماهای شستشو

برنامه های شستشو

تعویق شستشو

سوراخهای آبفشان

خشک کن

مقدار صدا

نگهداری

.

 

 تاريخ : سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ | 23:35 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

 

                                                                                                 
    استفاده صحیح و بهره برداری مناسب از کولر های گازی و اسپیلت ها مانند هر وسیله دیگری نیازمند دریافت اطلاعاتی است که در صورت توجه به آنها علاوه بر بهره مندی ازهوای خنک و مطبوع کولرهای اسپیلت در فصل گرم تابستان ، از پرداخت هزینه سرسام آور برق مصرفی جلوگیری می نماید و متقابلا بدون توجه به آن موارد ممکن است با هزینه سنگین برق مصرفی مواجه گردید. خصوصا که در شرایط فعلی هزینه برق مصرفی واحدها بصورت غیر یارانه ای محاسبه و دریافت می گردند.


    به عبارت دیگر همانطور که به دلیل جهش بهای گاز مصرفی نمی توان استفاده از دستگاههای گرمایشی پکیج و موتور خانه را در فصل زمستان تعطیل کرد و باید راهکارهای جلوگیری از اتلاف حرارتی ساختمانها در فصل سرما را بازگو نمود تا مشترکان حتی المقدور با هزینه متعادل گاز مصرفی روبرو شوند، برای فصل تابستان نیز لازم است راههای کاهش برق مصرفی کولرهای اسپیلت و گازی را که باعث جلوگیری از مصرف بی رویه برق و هزینه های سنگین مربوطه می گردد، برای آگاهی مصرف کنندگان بازگو نمود چرا که امروزه استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت ها به دلیل مزایا و هوای بسیار خنک و مطبوع آنها در ایران و اغلب نقاط جهان به سرعت در حال افزایش است.

1- چگونه کولر گازی یا اسپلیت مناسب انتخاب نمائیم :

اگر در بالای واحد آپارتمانی مورد نظر شما سقف بام واقع شده  است و شما در بالاترین طبقه ساختمان سکونت دارید، به دلیل تابش نور گرم خورشید به سقف ساختمان در تابستان و انتقال حرارت آن به واحد زیر سقف،ناگزیر باید به ازاء هر متر مربع از مساحت اتاق یا سالن بین 600 تا 800 (BTU) ظرفیت برودتی در نظر بگیرید ولی اگر در طبقات وسط ساختمان ساکن هستید به ازاء هر متر مربع می توانید حدود 400 تا 600 (BTU) ظرفیت برودتی  برای کولرگازی یا اسپلیت مورد نیاز خود در نظر بگیرید.
مثلا برای یک هال نشیمن 25 متری که در طبقه وسط ساختمان  واقع گردیده ، یک اسپیلت BTU 12000 با مصرف برق 0.8 KW می تواند کافی باشد.

بهتر است از اسپیلیتها یا کولرهایی استفاده نمائید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژییا B باشند. اصولا اینورترها متناسب با میزان مصرف ، دور مورد نیاز موتور (کمپرسور) را افزایش یا کاهش می دهند.

اگر ساختمان شما دارای
کولر آبی است ولی بدلیل کانال کشی غیر اصولی وغلط آن یکی از اتاقها یا هال نشیمن خنک نمی شود. می توانید دریچه کانال کولر آن محل را ببندید و بجای آن برای آن قسمت یک اسپیلت یا کولر گازی مناسب طبق راهنمای فوق انتخاب نمائید.

در مورد اینکه چه مارک یا برندی را از انواع موجود در بازار انتخاب نمائیم ،دقیقا نمی توان اظهار نظر کرد زیرا اولا این دستگاهها همگی از نظر ساختار و قطعات مشابه هستند و ثانیا بر اساس اینکه چه ظرفیتی و چند پانل مورد نظر شما باشد، طیف محصولات آنها با هم متفاوتند ولی بطور کلی چون استفاده از کولر های اسپیلت و گازی نیازمند دریافت خدمات بعد از فروش مناسب می باشند بهتر است انتخاب شما به خوشنام ترین ها در زمینه خدمات بعد از فروش اختصاص یابد.

اگر کنتور برق واحد شما 25 آمپر است ، مجموع آمپراژ مصرفی اسپیلتها یا کولر های گازی که انتخاب می نمائید نباید از 20 آمپربیشتر باشد. البته آمپر ارائه شده در برق مصرفی اسپیلتها ، آمپر راه انداز و اولیه است و پس از راه اندازی معمولا حدود 30% از آمپر راه انداز کمتر شدت جریان برق نیاز خواهد بود.

2- مناسبترین نحوه نصب و بهره برداری از کولر اسپلیت ها :

هوای خنک اسپیلتها از پنل داخلی به سمت روبرو جریان می یابد. بنابراین پنل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضاء خانواده باشد.طول پرتاب هوای اسپیلتها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر می باشد. نباید فکر کنید لازم است کل سالن خنک شودتا شما هم خنک شوید.

با توجه به انباشت هوای گرم در زیر سقف ، بهتر است تا جای ممکن پنل داخلی اسپیلت ها را پایینتر از سقف نصب نمائید. بعضا دیده می شود نصاب ها پنل داخلی را فقط 10 سانتیمتر از سقف فاصله می دهند. در صورتیکه از نظر زیبایی و تزئینات ، دیوارسالن یا اتاق اجازه می دهد می توانید از نصاب بخواهید لبه بالایی پنل اسپلیت شما 40 یا حتی 50 سانتیمتر از سقف پایینتر باشد این کار به افزایش جریان هوای خنک در سطح  کمک موثری می نماید.
درفروشگاهها ، رستورانها و یا دیگر فضاهایی که ارتفاع سقف تا کف در انها بیشتر از 2.8 متر باشد نصب پنل داخلی در ارتفاع 2 متری از کف محل مورد نظر قابل انجام است.


شستشوی ماهانه و تمیزی فیلترها و سطح کویل اسپلیت ها در ایجاد هوای مطبوع و خنک و همچنین افزایش راندمان دستگاه بسیار اهمیت دارند بنابراین با بازنمودن درب پنل داخلی بصورت ماهانه فیلترها را بشوئید و سطح کویل را با دستمال مرطوب غبار روبی نمائید.( فیلترها را پس از خشک شدن بصورت اولیه در ورودی هوای پنل قرار دهید).

با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی ، کندانسور دستگاه می تواند بدور از تابش نور گرم خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز کولر بپردازد.

لازم است پنل بیرونی به گونه ای نصب شود که امکان جریان هوای آزاد در پشت آن  به راحتی مهیا باشد.

اگر عایق لوله های رابط خصوصا در بیرون از ساختمان از بین رود ، اسپلیت  شما مقداری از خنکی گرانبهای کولررا از دست می دهد. بنابراین با بازرسی سالیانه نسبت به ترمیم عایق لوله های رابط اقدام نمائید.

در سرویس سالیانه حتما علاوه بر کنترل مقدار شارژ گازمورد نیاز کولر، از نصاب بخواهید از تمیز بودن سطح فین ها و کویل های کندانسور بیرونی نیز مطمئن گردد.


3- چگونگی بهره برداری بهینه از کولرهای گازی و اسپلیت ها

در صورتیکه مایل هستید در کنار بهره مندی از هوای خنک و مطبوع اسپلیتها و کولرهای گازی  هزینه برق مصرفی شما خیلی بالا نباشد می توانید دمای کولر را روی 26 درجه سانتیگراد تنظیم نمائید در اینصورت با وجود روشن بودن فن پنل داخلی که مصرف برق آن بین 15 تا 30 وات است در بیشتر زمانها کمپرسور دستگاه که بیشترین سهم را در برق مصرفی کولر دارد خاموش خواهد بود. در اینجا مجددا یاد آوری می نمائیم قرار داشتن پنل داخلی مستقیما روبروی محل نشستن ساکنین ضروری است.

اگر هنوز لامپ های آپارتمان خود را به لامپهای کم مصرف تغییر نداده اید ، بدانید گرمای حاصل از لامپ های قدیمی تاثیر بسزایی در ایجاد گرمای مزاحم در ساختمان شما دارد وموجب افزایش زمان های کارکرد کولر اسپیلیت و مصرف برق بیشتر می گردد بنابراین لازم است فورا نسبت به تعویض آنها با لامپهای کم مصرف اقدام نمائید.

اگر سطح پنجره ها نسبت به سطح کل واحد شما زیاد است  و یا پنجره رو به شرق و خصوصا رو به غروب دارید توصیه می شود جهت جلوگیری از ورود تشعشع گرمایی در تابستان از پنجره های دو جداره یا پوشش های ضد حرارت و ضد UV روی سطح شیشه پنجره ها استفاده نمائید. این پوشش ها که به راحتی بر سطح شیشه قرار می گیرند یکبار برای همیشه خیال شما را از ورود تششع گرمایی در تابستان و همچنین تششع سرما در زمستان راحت می نماید.

اما در خصوص پنجره های ساختمان ها بهترین گزینه استفاده از پنجره های UPVC  با شیشه های دوجداره و آنتی رفلکس می باشد. اگر در حال ساخت یا بازسازی ساختمان خود هستید بهتر است از پنجره های UPVC استفاده نمایید، زیرا این پنجره ها با جلوگیری از نفوذ هوای سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات معلق هوا باعث بیشترین آسایش و آرامش در محیط داخلی آپارتمان خصوصا در شهر های شلوغ و آلوده می شوند.

بهتر است با مدیریت امورخانه، استفاده از اجاق گاز،  اتو و دیگر لوازمی که موجب ایجاد گرما در فضای منزل می گردد را بین ساعات 7 تا 10 شب انجام ندهید. چرا که گرمای حاصله موجب افزایش زمان کار کولر اسپلیت و مصرف برق بیشتر می گردد.

 تاريخ : جمعه هجدهم فروردین ۱۳۹۱ | 0:36 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


تمیز کردن فریزر:
به‌منظور شستشوی داخل فریزر از محلول جوش شیرین (۱ قاشق در لیتر) استفاده نمائید.

معمولاً فریزر را باید ۴ بار در سال خاموش کرده و نظافت نمود.
نوار دور تا دور در فریزر را بلافاصله پس از شستشو به‌خوبی خشک نمائید.

دقت داشته باشید که به‌منظور تمیز کردن هرگز از پودر رختشوئی و یا صابون استفاده ننمائید.
برای افزایش طول عمر نوار دور یخچال باید همیشه تمیز باشد تا قدرت چسبندگی آهن ربای نوار بیشتر شود.

برای تمیز کردن یخچال همیشه از دستمال نمدار و سپس خشک استفاده کنید.

قسمت موتور یخچال را با جاروبرقی یا سشوار تمیز کنید تا مخفی گاه سوسک نشود.

درفصل زمستان از درجه های بین ۱ تا ۲ و در تابستان از درجه های ۲ تا ۴ استفاده کنید irantrack.com

برچسب فریزر دنار : jomalate tekan dahande,دفینه گنج,

مصالب مرتبط با فریزر دنار

چندنکته درشستشوی فریزر

تمیز کردن فریزر: به‌منظور شستشوی داخل فریزر از محلول جوش شیرین (۱ قاشق در لیتر) استفاده نمائید. معمولاً فریزر را باید ۴ بار در سال خاموش کرده و نظافت نمود. نوار دور تا دور در فریزر را بلافاصله پس از شستشو به‌خوبی خشک نمائید. دقت داشته باشید


در فریزر احتکار نکنید

  همه خانم های خانه دار بدون استثنا با فریزر و جاسازی مواد غذایی در آن رابطه دارند و به نکاتی در مورد استفاده بهینه از فریزر و مواد موجود در آن نیاز دارند. در این مقاله می خواهیم شما را با نکاتی ارزشمند در این رابطه آشنا کنیم تا با افزایش


آب کردن یخ و برفک فریزر

  بعضی فریزرهای مدل قدیمی برفک میزنند و یخهای ضخیمی داخل فریزر جمع میشود. شما مجبور هستید که هر چند وقت یکبار این یخ ها را آب کنید. من یک روش به شما یاد میدهم که دفعه های بعد از بین بردن یخها زیاد طول نکشد. - تمام مواد خوراکی که در فریزر

نمایندگی سرویس مجاز محصولات دنار در شهرستان آران و بیدگل -احمد بافنده بیدگلی 09133634592-09333614592تاريخ : پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ | 1:3 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


1- ظرفیت برودتی کولر گازي یا اسپیلت مورد نیاز،درطبقاتی که بالای آنها پشت بام است بدلیل تابش خورشید،به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) و درطبقات وسط ساختمان حدود 400 تا 600 (BTU) درنظر گرفته  میشود. (شما می توانید ظرفیت کولرگازی مورد نیاز خود را با همین روش محاسبه نمایید)
2- همچنین قبل از انتخاب هر یک از مدلهای کولرهای گازی یا اسپیلت های زیر آمپر برق مصرفی آنرابا آمپر(A) کنتور برق ساختمان خود مقایسه فرمائید.
3- مقاله کاهش مصرف برق در کولرهای گازی را دربخش مقالات سایت مطالعه فرمائید.

4- در نظر گرفتن محلی برای تخلیه قطرات آب خروجی از اسپلیت ها الزامی است.
5- دراسپلیت هایی كه نصب آنها رایگان است هزینه های حمل، پایه وجوشكاری بعهده خریدار است.
6- حداكثر طول لوله های رابط(مسی) بین پنل داخلی تا کندانسور بیرونی اسپیلت ها براساس ظرفیت بین 10 تا 25 متر می باشد.

کولر گازی و اسپلیت هاتاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:37 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


Top of Form

Bottom of Form

* پیش از خرید دستگاه بخور باید تصمیم بگیرید که تمایل به خرید چه نوع دستگاه بخوری ‌دارید. قیمت این دستگاه‌ های رطوبت ‌ساز معمولا از 20 هزار تومان شروع می ‌شوند و در نوع پیشرفته به 115 هزار تومان هم می ‌رسند.

اما نکته مهمی که حتما باید مد نظر قرار دهید این است که دستگاه بخور را از داروخانه ‌ها خریداری کنید و از استاندارد بودن آن ها مطمئن شوید.

* ظرفیت مخازن دستگاه‌ های بخور از 3 لیتر تا 5 لیتر متغیر است که با توجه به نیاز و مکان مورد نظر خود، می توانید یکی از آنها را بخرید.

* پیش از خرید، حتما دستگاه را امتحان کنید. بعضی از دستگاه‌ های بخور صدای زیادی از خود تولید می ‌کنند و آزاردهنده هستند.

* به جنس دستگاه دقت کنید. انواع مختلفی از این دستگاه ‌ها در بازار موجودند، اما بعضی از آن ها از پلاستیک‌ های نامرغوب ساخته شده‌اند و هنگام تولید بخار، بوی نامطبوعی ایجاد می‌ کنند.

* گروهی از رطوبت سازها اتوماتیک و کم‌ مصرف ‌ترند و قابلیت تنظیم میزان بخار و مواد افزودنی را دارند. حتما پیش از خرید، مشخصات دستگاه و چگونگی به کار انداختن آن را از فروشنده بپرسید.

* اگر کودک، سالمند، بیمار مبتلا به آسم و آلرژی، بیماری ‌های تنفسی و قلبی دارید، حتما پیش از خرید دستگاه بخور، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

* گاهی دستگاه‌ های بخور به منظور بخور دادن پوست، پس از استفاده از ماسک ‌های زیبایی استفاده می ‌شوند. برای این کار، می توانید نوع ساده‌ تر این دستگاه‌ ها را بخرید.

* نگهداری دستگاه‌ های بخور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای جلوگیری از رشد قارچ، باکتری و میکروب حتما روزی یک بار، آب مخزن را عوض کنید و حداقل هفته ‌ای دو بار، کل دستگاه را با آب و مواد پاک‌ کننده بشویید.

در عین حال هرگز از مواد غیرمجاز در داخل مخزن آب دستگاه استفاده نکنید

تاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:34 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


Top of Form

Bottom of Form

در‌حال‌حاضر ماشين لباسشويي‌هاي موجود در بازار به دو صورت اتوماتيك و نيمه اتوماتيك در بازار موجودند كه ماشين لباسشويي‌‌هاي نيمه اتوماتيك به‌صورت دوقلو و سطلي در اختيار مصرف‌كنندگان قرار مي‌گيرند و از قيمت پايين‌تري نسبت به ماشين لباسشويي‌هاي تمام اتوماتيك برخوردارند .

مارك‌هاي ارج، آزمايش، آبسال، سپهر الكتريك، حاير و پاكشو را از برندهاي داخلي پرفروش و سامسونگ، ال‌جي، دوو، زيمنس، زيرووات، آ.ا.گ و ... را از برندهاي مطرح خارجي هستند. در ميان ماشين لباس‌‌شويي‌هاي خارجي محصولات كره‌اي نسبت به ساير مارك‌ها از فروش بالاتري برخوردارند. ماشين لباسشويي‌هاي ايراني به‌دليل قيمت مناسب و كيفيت مطلوبي كه دارند در كشورمان از فروش بالايي برخوردارند. اين در حالي است كه گروهي از فروشندگان معتقدند اختلاف چنداني ميان قيمت برندهاي ايراني و خارجي وجود ندارد، ضمن اينكه محصولات ايراني كيفيتي پايين‌تر از نمونه‌هاي خارجي دارند.
افرادي كه فكر مي‌كنند پرداخت هزينه بالا ضامن كيفيت بالاي كالا است و لباس‌هاي‌شان بهتر شسته مي‌شود، اشتباه مي‌كنند. چرا كه خريد ماشين لباسشويي‌هاي آخرين مدل معمولا تنظيمات بيشتر و پيچيده‌تر، چرخش سريع‌تر و احتمالا استوانه‌اي بزرگ‌تر عايدشان مي‌كند در حالي‌كه كيفيت ساخت همان است.
نكاتي كه رعايت آنها باعث افزايش بازده ماشين‌لباسشويي و صرفه‌جويي در مصرف انرژي مي‌شود به اختصار آورده‌ايم.
1 - هنگام انتخاب ماشين‌لباسشويي توجه داشته باشيد نمونه‌اي را انتخاب كنيد كه متناسب با نياز شما باشد.
هرگز يك ماشين لباسشويي 7كيلويي براي يك خانواده دو تا سه نفره كه حداقل هفته‌اي دو بار از ماشين لباسشويي استفاده مي‌كنند، مناسب نيست. همچنين يك ماشين‌لباسشويي كوچك (5كيلويي) براي يك خانواده پرجمعيت مناسب نيست.
2 - از استفاده پشت سرهم ماشين‌ لباسشويي در فاصله زماني كوتاه خودداري كنيد. برخي از افراد ماشين لباسشويي را پس از تخليه لباس‌ها دوباره روشن كرده و به عبارتي در يك روز چندين بار از آن استفاده مي‌كنند. اين عمل باعث استهلاك ماشين‌لباسشويي مي‌شود.
3 - هنگام خريد سعي كنيد ماشين لباسشويي خريداري كنيد كه ضمن داشتن علامت استاندارد و برچسب مصرف انرژي، كارآيي و بازدهي بالايي داشته باشد.
4 - تا حد امكان از برنامه‌هاي دوره‌اي كم آب‌كشي براي آب‌كشي البسه استفاده كنيد.
5 - از لباسشويي زماني استفاده كنيد كه لباس به اندازه كافي داشته باشيد و ماشين لباسشويي را براي چند تكه لباس روشن نكنيد.
6 - فيلتر و دهانه پودر لباسشويي را به‌طور منظم تميز كنيد.
7 - استفاده از لوله‌كشي آب گرم محل مسكوني در كاهش مصرف انرژي ماشين لباسشويي بسيار مفيد است.
8 - براي شستن لباس‌ها از درجه حرارت مناسب آب و براي آب‌كشي از آب سرد استفاده كنيد.
9 - قبل از روشن كردن ماشين لباسشويي توجه داشته باشيد كه سيستم الكتريكي منزل (پريز، فيوز و ...) و سيستم آب منزل به جدول مشخصات فني ارائه شده از طرف شركت سازنده هماهنگي داشته باشد.
10 - از تركيب شوينده‌ها و مواد شوينده براي شستن لباس‌ها در ماشين‌ لباسشويي پرهيز كنيد. چراكه اين تركيبات كالا بسيار خطرناك هستند. به عنوان مثال، سفيد‌كننده‌ها در برخورد با صافي‌هاي شيميايي دستگاه، ‌گازهاي خطرناكي متصاعد مي‌كنند.
11 - از پودر لباسشويي بيش از حد استفاده نكنيد. زيرا كف زياد به ماشين لباس‌شويي فشار مي‌آورد و انرژي بيشتري مصرف مي‌كند.
12 - پارچه‌هاي خيلي چرك را ابتدا خيس كنيد. مي‌توانيد براي اين كار از برنامه خيساندن البته استفاده كنيد. به اين ترتيب در يك دور شستشو و مصرف برق بيشتر صرفه‌جويي كرده‌ايد.
13 - اگر ناگهان آب از ماشين لباس‌شويي سرازير شد، قبل از هر چيز لوله فاضلاب را چك كنيد و پس از آن به دنبال مشكل دستگاه بگرديد.
14 - براي شستن اشيايي چون عروسك، پتو، كفش به موارد ذكر شده روي آنها توجه كنيد تا آسيبي به كالا و همچنين ماشين لباس‌شويي وارد نشود.

تفاوت مدل پایه و آخرین مدل یک مارک ماشین لباسشویی در چیست؟
افرادی که دنبال خرید ماشین لباسشویی هستند با پرسشی اساسی مواجه می شوند و آن این است که اگر پول بیش تری بدهند و ماشین لباسشویی گران تری بخرند آیا لزوما لباس هایشان بهتر شسته خواهد شد. جواب منفی است. با خرید ماشین لباسشویی های آخرین مدل معمولا تنظیمات بیش تر، چرخش سریع تر و احتمالا استوانه بزرگ تری عایدتان خواهد شد اما کیفیت ساخت همان خواهد بود. همه تولیدکنندگان ماشین لباسشویی چندین مدل طبق استانداردی می کنند که خودشان در نظر دارند. معمولا مدل های پایه سرعت چرخش کم تر، دکمه های کم تر، تنظیمات کم تر و حجم کم تری دارند. ممکن است تفاوت قیمت مدل پایه با آخرین مدل به چندصد هزار تومان هم برسد اما هیچ تفاوتی در کیفیت آن ها وجود ندارد .
اگر می خواهید کیفیت
ماشین لباسشویی که می خواهید بخرید بهتر باشد باید مارک بهتری انتخاب کنید. مثلا اگر مدل پایه ماشین لباسشویی با مارک بهتر را انتخاب کنید مسلما آرام تر و مطمئن تر از ماشین لباسشویی آخرین مدل با مارک پایین تر برایتان کار می کند. نکته مهم این است که ساخت یک مارک ماشین لباسشویی، چه مدل پایه، چه تنظیم دار و چه آخرین مدل، همه با یک استاندارد ساخته شده اند و بیش تر قطعاتشان مانند هم است. هنگام خرید قیمت پایه ماشین لباسشویی های مارک های مختلف را با هم مقایسه کنید. اگر قیمت پایه یک ماشین لباسشویی چهارصد هزار تومان است و مدلی که شما پسندیده اید هفتصد هزار تومان است بدانید که دارید سیصد هزار تومان بابت ظاهر و دکمه های بیش تر پول می دهید. اگر از این دکمه ها استفاده نمی کنید لزومی هم ندارد که پول اضافی بابت آن بدهید.

آیا اگر لباسشویی گران تری بخرم ماشین بهتری دارم؟
اگر از مارک بهتری بخرید بله اما اگر پول بیش تری صرف مدل گران تری از همان مارک بکنید که دکمه های بیش تر و سرعت چرخش بیش تری دارد جواب منفی است. باید در نظر داشته باشید عبارت «
ماشین لباسشویی بهتر» به کیفیت و مطمئن بودن ماشین لباسشویی برمی گردد. مثلا ممکن است یک ماشین لباسشویی نه چندان خوب در ۱۴۰۰ دور در دقیقه با حجم شش کیلوگرم هنوز «بهتر» از ماشین لباسشویی از همان مارک با مدل ارزان تر باشد که فقط هزار دور در دقیقه می زند و حجم آن پنج کیلوگرم است. اگر بهتر بودن ماشین لباسشویی را از روی دکمه ها و تنظیماتش ارزیابی کنید از این مورد مهم غافل می مانید و مثل این است که یک ماشین قراضه با رنگ زیبا و بوق خوش صدا بخرید.
بعضی ها از این شکایت دارند که مدام مجبورند هزینه های گزاف تعمیر
ماشین لباسشویی نه چندان قدیمی شان بپردازند. این ماشین لباسشویی ها معمولا کیفیت خوبی ندارد و آن را ارزان خریده اند. اما این افراد عقیده دارند ماشین لباسشویی شان را «خیلی هم ارزان نخریده اند». مشکل این جاست که آن ها پول اضافی بابت چرخش سریع تر، حجم بیش تر و تنظیمات گوناگون داده اند نه برای کیفیت قطعات. بدترین تولیدکننده ها هم می توانند به محصول خود زیباترین رنگ را بزنند. توصیه می کنم مقاله چه نکاتی را در تعمیر ماشین لباسشویی باید در نظر گرفت؟

. حتی ممکن است دور خیلی بالایی داشته باشد اما چون سایر قطعاتش ارزان قیمت است تکان های شدید می خورد و گاهی هم دوره راه می افتد. اگر هنگام خرید مدل پایه بخرید ممکن است چرخش آن خیلی سریع نباشد، تنظیمات کم تری داشته باشد و حجم آن هم معمولی باشد اما باز هم به آخرین مدل مارک پایین تر با همان قیمت می ارزد.

به نظر من معروف ترین مارک های ماشین لباسشویی در ایران به ترتیب زیر هستند که قیمت هاشون هم به ترتیب لیست کمتر می شوند:

1- ماشین لباسشویی بوش ساخت آلمان:

2- ماشی لباسشویی ایندزیت ساخت ایتالیا

3- ماشین لباسشویی سامسونگ ساخت کره :

4- ماشین لباسشویی ال جی ساخت کره: که مدل 7 کیلویی آن از حدود قیمت 575 هزار تومان آغاز و تا 750 هزار تومان ادامه دارد.

5- ماشین لباسشویی دوو ساخت کره

6- ماشین لباسشویی بلومبرگ ساخت آلمان:

.

7- ماشین لباسشویی پاکشوما ساخت ایران

- ماشین لباسشویی آبسال ساخت ایران

9- ماشین لباسشویی اسنوا ساخت ایران

10- ماشین لباسشویی ارج ساخت ایران

11- ماشین لباسشویی پارس ساخت ایران12

- ماشین لباسشویی حایر ساخت ایران.تاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:31 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

ر

ماشین های ظرفشویی در مدل های کوچک استاندارد ، توکار و مجزا به فروش می رسند شما می توانید با توجه به محلی که برای این دستگاه در نظر رگفته اید ، تعدد افراد خانواده و همچنین سلیقه خود ،مدل مناسب را انتخاب کنید.

مخزن

مخزن ماشین های ظرفشویی ارزان از جنس پلاستیک و مدل های گران تر،فولاد ضد زنگ ( اصطلاحا استیل ) است.جنس استیل دچار زنگ زدگی ، رسوب و لک نمی شود.این گونه مخزن ها را با مواد شوینده دارای سفید کننده نباید شست.

قفسه ها

قفسه ها را با دقت بررسی کنید تا از مناسب بودن اندازه انها برای قرار دادن بشقاب، قابلمه ، کاسه و خلاصه بیشتر ظروف خود مطمئن شوید.شاید ظروفی داشته باشید که در هیچ ماشین لباسشویی جا نشوند. در این صورت باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظروف را با دست بشویید.بعضی از ماشین های ظرفشویی سه قفسه دارند. این مدل ها ممکن است کار شما را محدود کنند.قفسه بیشتر این دستگاهها دو طبقه و گاهی دارای قابلیت شیب دار شدن است.

مصرف آب

ماشین های ظرفشویی آب بسیاری مصرف می کنند. البته اگر ماشین کاملا پر باشد، مقدار آب مصرفی ان از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف می شود تفاوت چندانی ندارد.کمترین مقدار مصرف آب را می توئانیم در دمای 65 درجه ببینیم.برای اطمینان یافتن از مقدار کم مصرف آب،مدل های مختلف آنها را با دقت بررسی و با یکدیگر مقایسه کنید.

فیلتر غذا

بعضی از مدلهای ماشین ظرفشویی آسیاب مخصوصی دارند. این قطعه خرده ها غذا را آسیاب می کند و همراه آب بیرون می ریزد.اما در مدل هایی که از این امکان بی بهره اند باید ظروف را قبل از قرار دادن در آنها با دستمال مرطوبی پاک کرد.

شستشوی هوشمند

بعضی مدل های ماشین ظرفشویی حسگر هایی دارند که با عبور دادن نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن میزان کثیفی آب و زمان خالی شدن و تعویض ان را مشخص می کنند.

نشانگر کسری نمک

املاح موجود در آب ، بازده ماشین های ظرفشویی را پایین می آورند.به همین دلیل در آنها از سختی گیری های شیمیایی استفاده می شود که به طور مداوم به نمک مخصوص نیاز دارند.این نشانگر ، میزان کسری نمک را برای افزودن نمک مخصوص نشان می دهد.

آب گرمکن

تقریبا همه ماشین های ظرفشویی به آب گرم متصل می شوند.این آب گرم معم.لا بین ُ 48 تا 55 درجه سانتیگراد قابل تنظیم است. ماشین های ارزان از همین دمای آب استفاده می کنند درحالی که ماشین های گران دارای سیستم گرم کننده هستند .برای شستن چربی و پاک شدن مواد شوینده ، دمای آب باید 60 درجه باشد.از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و اب کشی مکرر را از بین می برد و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود مدل های جدیدتر ، ظروف را با آّ داغ می شویند و با آب شرد ابکشی می کنند. به این ترتیب در مصرف برق نیز صرفه جویی می شود.

دماهای شستشو

حسگر های ماشین های ظرفشویی میزان کثیف بودن ظروف را تشخیص می دهند و به طور خودکار زمان شستشو، دما و میزان آب مصرفی را مشخص می کنند. در این ماشین ها دماهای شستشو معمولا از 40 تا 80 درجه سانتیگراد متغیر است.بهترین دما نیز 65 درجه سانتیگراد است.

برنامه های شستشو

ماشین های سه برنامه شستشو دارند، سبک، معمولی و سنگین .از جمله برنامه های دیگر می توان شستشوی ظروف چینی و کریستال، قابلمه ، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه را نام برد.هنگام خرید مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن قابلیت های اضافه که فقط موجب گرانتر شدن دستگاه می شوند، نیاز های شما را برطرف کنند.

تعویق شستشو

با این برنامه می توانید زمان شستشو را 3 ، 6،9،12 و در برخی مدل ها تا 24 ساعت به تاخیر بیندازید.کافی است ظرف ها را در دستگاه قرار دهید ،مواد شوینده را داخل محفظه مخصوص آن بریزید و برنامه مورد نظر و زمان شروع ه کار را انتخاب کنید.

خرید مدلی با این قابلیت را به خانم های شاغل و افرادی پیشنهاد می کنیم که مشغله زیادی دارند و معمولا فراموش می کنند دستگاه را در زمان مورد نظر روشن کنند.

سوراخ های آبفشان

بازوهای شوینده ای که درون ماشین ظرفشویی تعبیه شده اند سوراخهایی دارند که آب با فشار از آنها خارج می شود. سوراخ های ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن

ماشین های ظرفشویی که خشک کن دارند ، برق زیادی مصرف می کنند. اما در مدل هایی که مخزنشان استیل است، چون این جنس حرارت را نگه می دارد ، خشک شدن عادی ظروف با سرعت بیشتری همراه است.

مقدار صدا

ماشین های ظرفشویی اصولا پر سروصدا هستند . این صدا ها از گردش موتور ، فشار آب و ... ایجاد می شوند. در دستگاههایی که دیواره عایق کاری شده دارند صدای مزاحم تا حد زیادی - نه کاملا بر طرف شده است. اگر از صدای کار کردن دستگاه آزرده خاطر می شوید. به شما پیشنهاد می دهیم ماشین های 42 دسی بل را انتخاب کنید.این دستگاهها هنگام کار کردن کمترین صدا را دارند.

نگهداری

در نگهداری این دستگاه، مهمترین نکته تمییز کردن فیلتر آن است که باید ماهی یک مرتیه انجام شود.نکته دوم را نیز باید پاک کردن ظروف از غذاهای باقی مانده دانست.تاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:29 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


1- شرکت فراگامان نمایندگی ماشین ظرفشویی موریس Morris http://www.faragamandw.com/

2- شرکت گلد ایران نمایندگی ماشین ظرفشویی ال جی LG www.goldiran.ir/

3- ماشین ظرفشویی مجیک Magic http://www.magic.ir/products.aspx

4- شرکت سهند الکترونیک کیش نماینده شرکت بلومبرگ Blomberg http://blomberg.ws/default/

5- شرکت سیهاوی نمایندگی ماشین ظرفشویی بوش Bosch http://sehawi.com/

6- شرکت آریان چابهار نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ AEG

7- شرکت سپید موج کیش نمایندگی ماشین ظرفشویی بکو BEKO http://www.bekoiran.ir

8- شرکت سام سرویس نمایندگی فروش ماشین ظرفشویی سامسونگ Samsung http://samservice.com/

9- شرکت الکترولوکس ایران نمایندگی محصولات الکترولوکس Electro lux

10-شرکت بازرگانی سیهاوی نمایندگی ماشین ظرفشویی آریستون Ariston http://sehawi.com/

11- شرکت ستاره جهانی کیش نمایندگی کنوود Kenwood http://www.kenwoodworld.ir/

12- شركت نيكان نماينده اكسپريال، ايندزيت، آريستون و شولتز http://www.nikan-co.com

13- شرکت پیراد کیش نمایندگی بیم BEEM http://www.beemco.ir

14-شرکت بدرسان الکتریک نمایندگی تک الکتریک TechElectric www.badrsun.com/

15- شرکت فرازرین نمایندگی محصولات کندی و زیرووات http://www.farazarrin.com

16- شرکت بایاتک نمایندگی بایاتک – هوور BAYATEC- HOVVER http://www.bayatec.com

17- بازرگانی شمیم کیش نمایندگی بلک اند دکر و میجر MAJOR- BLACK & DECKER

18- شرکت آسیا کیش نمایندگی محصولات دلونگی FELLER- DELONGHI

19- شرکت تهران بوران نمایندگی براون Braun http://www.tehran-bouran.com

20- شرکت شکوفا الکتریک نمایندگی فیلیپس Philips http://www.shekofa.ir

21- شرکت کن کالا نمایندگی زاروتی Zarotti

22- شرکت پرکيش نماينده محصولات تفال -رونتا ، هيتاچي و کلون http://www.parkish-co.com/

23- شرکت بازرگانی سیهاوی نمایندگی لوازم خانگی زیمنس http://www.siemenspasargad.ir

نظرات  تاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:26 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


در اکثر ماشینهای ظرفشویی بوش زیمنس و زانوسی یک امکان به نام شستشویی نصف ظرفیت وجود دارد که زمانی از آن استفاده میشود که شما بخواهید حدود نصف ظرفشویی را از ظرفهای کثیف پر کنید, فعال کردن این مد باعث می شود که میزان مصرف برق و آب و مواد شوینده به نصف کاهش یابد.

سیستم  FUZZY LOGICدر ماشین ظرفشویی به چه معناست و در کدام ماشین ظرفشویی وجود دارد ؟

در ماشینهای لباسشویی جدید حدودا سال 2009 به بعد  امکان " شستشوی نصف ظرفیت "  پیشرفته تر شده بدین صورت که این عمل با عملکرد هوشمند “ fuzzy logic “   انجام میشود بدین معنی که بدون نیاز به فعال کردن مد شستشویی نصف ظرفیت خود ماشین ظرفشویی با توجه به سنسورهای موجود میزان کثیفی آب (بر اساس سه پارامتر1- تعداد ظروف 2- چربی ظروف 3- کثیفی ظروف) را سنجیده و متناسب با آن میزان تایم شستشو را کم یا زیاد و و در نتیجه  به همین نسبت میزان مصرف برق و آب و موادشوینده را  کاهش یا افزایش میدهد که این تکنولوژی همان هوش مصنوعی است که در صنعت ساخت لوازم خانگی به کار رفته است.

تفاوت ماشینهای ظرفشویی 14 نفره با 12 نفره در چیست ؟

آیا حجم فضای داخلی آنها با هم تفاوت میکند؟

خیر تفاوت این دو ماشین ظرفشویی در سایز داخل ماشین ظرفشویی نیست بلکه تفاوت آنها فقط در بهینه شدن فضای داخل آنهاست بدین صورت که در برخی موارد با اضافه نمودن یک قفسه گسترده در بالای ماشینهای ظرفشویی 14 نفره برای قاشق و چنگال سبد قاشق چنگال معمولی کوچک " 12 نفره حذف شده " و دیگر اینکه یک آب پاش به عنوان آب پاش سوم نیز برای شستشوی بهتر به آن اضافه شده است.

کدام بهتر است ماشین ظرفشویی 12 نفره یا 14 نفره؟

اولا که بستگی به سلیقه مشتری و میزان نیاز او و تعداد افراد خانواده و مهمان ها دارد, اما دانستن یک مورد بد نیست و آنهم این است که  در ماشینهای ظرفشویی 14 نفره به علت اضافه شدن یک قفسه در بالا, کمی از فضای پایین ظرفشویی کاهش پیدا کرده بدین صورت که فضا برای قرار دادن قابلمه های بزرگ محدود شده است که این مشکل در ظرفشویی های 12 نفره وجود ندارد و فضا برای قابلمه های بزرگتر وجود دارد.

 

طرز استفاده و میزان  مصرف قرص و مواد شوینده شامل پودر, جلا دهنده و نمک :

جای قرص ماشین ظرفشویی و جلا دهنده یکی است و در روی در است (از داخل) جای پودر ظرفشویی هم در کنار آنها است. جای نمک هم در پایین و کف ماشین ظرفشویی است.

در زمان شستشوی ظروف در زمانی که ظرفشویی پر نشده بهتر است از قرص استفاده نکنید و استفاده از پودر ونمک و جلا دهنده کفایت میکند.

و زمانی هم که از قرص استفاده میکنید دیگر نیازی به استفاده از دیگر مواد شوینده پودر و ...  نیست.

 

ست کامل شوینده برای ماشین ظرفشویی برای استفاده یک سال چیست و چه مارکی بهتر است؟

 3 بسته پودر ماشین ظرفشویی فینیش آلمانFINISH  

1 بطری 1200cc جلا دهنده ماشین ظرفشویی فینیش آلمانFINISH  

1 بسته نمک بزرگ ماشین ظرفشویی فینیش آلمانFINISH  

1 بسته قرص 100 تایی فینیش آلمانFINISH  

که سفارش و توصیه خود شرکت بوش نیز استفاده از مواد شوینده ماشین ظرفشویی با همین اسم " فینیشFINISH  " میباشد.

سایت لوازم خانگی امین حضور ست کامل یکساله شوینده ماشین ظرفشویی finish آلمان را با قیمت 95.000 تومان آنهم فقط به مشتریان عزیزی که ماشین ظرفشویی خود را از این فروشگاه خریداری کرده باشند به عنوان یک آفر تقدیم میکند.

*******لازم به توجه********

قیمت بسیار مناسب : قیمت این ست شوینده در بازار به صورت جداگانه به قیمت 115000 تومان میباشد.

تامین یک ساله : این ست مصرف و نیاز یک ساله شما به موادشوینده ماشین ظرفشویی را تامین مینماید.

نمونه این مواد شوینده در بالای صفحه گروه ماشین ظرفشویی قرار گرفته است.

از تمام مشترکین عزیز تقاضا دارد در صورت مشاهده هر گونه اشتباه و نارسایی, ما را از الطاف خود بهره مند کرده و موارد و تذکرات را با ایمیل aminhozur@yahoo.com در میان بگذارید.تاريخ : یکشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 21:26 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 طعات جداشده چرخ گوشت

چرخ گوشت ابزاری برای تبدیل کردن قطعات بزرگ گوشت به قطعات ریز تر می‌باشد . این ماشین در نوع دستی و برقی یافت می‌گردد که امروزه نوع دستی آن بطور کامل منسوخ شده و فقط در کشورهایی با وضعیت اقتصادی ضعیف مانند کوبا، زیمبابوه، کره شمالی و در بخش‌هایی از روسیه مصرف می‌شود.

تاریخچه [نیاز بشر به خوردن گوشت برای تأمین پروتئین‌های لازم بدن، انسان را به اختراع وسایلی واداشت تا بتواند گوشت شکار خود را قطعه‌قطعه کند تا برای خوردن مناسب‌تر گردد. اما با گذشت زمان و تغییر نحوهٓ غذا خوردن و احتیاج بشر به تنوع غذایی، انسان به فکر اختراع وسیله‌ای افتاد تا بتواند به کمک آن قطعات گوشت را ریزتر کند. در ابتدا از هاون برای این کار استفاده می‌شد، بدین‌صورت که گوشت را در ظرفی توخالی می‌ریختند و با ضربات متعدد و زیاد، اقدام به کوبیدن گوشت در این ظرف به‌وسیلهٓ هاونگ می‌کردند؛ اما به‌دلیل هوشمندی انسان و میل به راحتی بیشتر، در اوایل قرن بیستم، یعنی قبل از جنگ جهانی اول، در کشور آلمان آشپزی ناشناس اقدام به ساخت وسیله‌ای کرد که با چرخاندن دستهٓ آن می‌توانست گوشت را به حالت خمیری دربیاورد.

همان‌گونه که در شکل مشاهده می‌کنید، این وسیله بسیار ساده بوده و تنها از اجزا بسیار ساده‌ای ساخته می‌شد.
که عبارتند از تیغه که از جنس
فولاد ساخته می‌شده، میله جلو برنده که به حالت حلزونی ساخته شده و گوشت را با فشار به طرف تیغه هدایت می‌کرد قطعه بعدی فیلتر بوده که شامل ورقه‌ای صاف با سطحی سوراخ سوراخ (متخلخل) است که محل خروج گوشت خمیر شده از دستگاه بوده است. قسمت دیگر محفظه اولیه گوشت است که دارای دهنه گشاد بوده و محل انداختن گوشت به داخل دستگاه محسوب می‌شود. اما بعد از جنگ جهانی دوم و استفاده از وسایل برقی به میزان گسترده اولین چرخ گوشت برقی توسط مختراعان آمریکایی ساخته و بطور گسترده وارد بازار جهانی شد بطوری که اولین چرخ گوشت برقی توسط شرکت جنرال موتورز وارد بازار جهانی شد دارای قیمتی زیاد، صدای بسیار بلند و بازده کمی بود اما با ورود کشور ژاپن به جمع تولید کنندگان این وسیله با بازدهی بهتر و قیمت مناسب تر وارد هر خانه‌ای در دنیا که داری برق بود شد.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:49 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

 

Bottom of Form

نکاتی که بهتر است در مورد طرز استفاده از جاروبرقی بدانید:

·         جاروبرقی را همیشه تمیز نگه داشته و مواظب باشید زباله بزرگی در لوله‌های آن باقی نماند. زیرا در صورت گرفتگی لوله‌ها به موتور جاروبرقی فشار بیشتری وارد خواهد شد.

·         هیچ گاه نگذارید كیسه جاروبرقی كاملا پر شود و همیشه قبل از این‌كه كیسه كاملا پر شود، آن را تعویض نمایید. همچنین اگر كیسه جاروبرقی شما دائمی است، آن را با آب تمیز بشویید و سعی كنید از مواد شوینده استفاده نكنید.

·         فیلتر جاروبرقی را همیشه كنترل كنید تا گرد و غبار نگیرد. در صورتی كه فیلتر جاروبرقی شما خیلی كثیف و آلوده شده است، آ ن را شسته یا تعویض نمایید.

·         برای نظافت هر قسمت از خانه از درجه مخصوص آن استفاده نمایید. مثلا برای نظافت فرش‌ها از درجه مخصوص فرش و برای نظافت مبل‌ها از درجه مخصوص به آن استفاده كنید.

·         جاروبرقی را به طور مداوم روشن نگذارید و هر 20 دقیقه یكبار به مدت 15 دقیقه آن را خاموش كنید تا موتور جاروبرقی خنك شود.

·         هیچ وقت جاروبرقی را به شدت نكشید. این كار باعث پاره شدن بخشی از لوله جاروبرقی می‌شود.

·         از جارو كردن سطوح مرطوب با جاروبرقی‌های معمولی خودداری كنید. همچنین هیچ وقت اشیای نوك تیز را با استفاده از جاروبرقی نگیرید تا باعث پاره شدن لوله‌ها یا پاكت جاروبرقی نشود.

·         موقع تعویض پاكت جاروبرقی یا نظافت فیلتر آن، جارو را از برق بكشید. در صورتی كه جاروبرقی صدایی غیرعادی دارد، حتما آن را به نمایندگی اطلاع دهید ولی هرگز جاروبرقی خود را به افراد غیرمسئول و غیرمتخصص نسپارید.

فیلیپس FC 9174 کیسه ثابت

·         قدرت: 2200 وات

·         500 وات قدرت مکندگی

·         دارای فیلتر ویژه تمیز کننده هوای 13HEPA و درزگیر HEPA

·         کوچک و سبک

·         قيمت: 3,900,000 ريال

بیم ROME 2060 کیسه ثابت

·         حداکثر توان 2200 وات

·         مجهز به فیلتر

·         HEPA و سیم جمع کن اتوماتیک

·         در رنگ‌های متنوع

·         قيمت: 2,400,000 ريال

بوش BSG61922 کیسه قابل تعویض

·         قدرت: 2100 وات

·         پاروی مخصوص برای نظافت پارکت

·         کیسه گرد و غبار

·         قابل تعویض

·         قيمت: 2,450,000 ريال

دلونگی XTH 170E کیسه قابل تعویض

·         قدرت 1400 وات (IEC )/حداکثر وات 1700

·         توان مکش 350 وات وتنظیم الکترونیکی توان

·         سیستم پالایش 6 مرحله‌ای

·         قيمت: 920,000 ريال

پارس خزر 808 کیسه قابل تعویض

·         طراحی زیبا و کم حجم با قدرت مکش بالا (1800وات)

·         ولوم تنظیم مکش(400 - 1800)

·         مجهز به سیستم پارک لوله تلسکوپی و برس

·         قيمت: 1,300,000 ريال

آ.ا.گ AMX 7030 کیسه قابل تعویض

توان مصرفی: 2200W

·         نوع کیسه: کیسه یکبار مصرف با عمر طولانی

·         قيمت: 3,790,000 ريالتاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:48 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

 

Bottom of Form

در هنگام خرید جارو شارژی به چند نکته توجه کنین:

1- قدرت جارو شارژی

2- مدت زمان شارژ کامل

3- مدت زمان قابل استفاده بودنش

4- وزن جارو شارژی

بهترین مارک های جارو شارژی که در بازار هستش:

1- جارو شارژی بلک اند دکر: که هم آب و خک داره هم خاک تنها. قدرتش هم 18- 14- و 12 ولت هست و قیمتش بین 60 تا 110 هزار تومان است. خیلی ها عقیده دارن که این مارک جزء بهترین مارک های جارو شارژی تو بازار هست.  حتما در زمینه خرید جارو شارژی حساس باشین چون اگه قدرتی پائین تر از نیازتون رو بخرین اذیتتون می کنه.

2- جارو شارژی کنوود : از این جارو شارژی هم تعریف می کنن اما تو بازار کم شده و به سختی میتونین پیداش کنین. قدرتش 14 ولت هست و قیمتش حدود 80 هزار تومان

3- جارو شارژی تفال: فقط یک مدل از این جارو شارژی تو بازار هست که قدرتش 12 ولت و قیمتش حدود 80 هزار تومان هست.

4- جارو شارژی بوش: که دو مدل از اون الان تو بازار هست و قیمتش حدود 65 هزار تومان مدل پایه دار آن حدود 165 هزار تومان هست

5- جارو شارژی مولینکس: حدود 10 مدل از این جارو شارژی تو بازار هست که قدرتش از 3.6 تا 12 ولت هست و قیمتش هم از 50 تا 95 هزار تومان بسته به قدرتش متغیر هست.

6- جارو شارژی فیلیپس: این جارو شارژی هم هستش که زیاد ازش تعریف نمیکنن چون قدرتش کمه و قیمتش هم در حد بقیه هست . مثلا یک مدل با قدرت 4.2 ولت دارای قیمت 70 هزار تومان هست که اصلا به صرفه نیست و مدل 3.6 ولت هم داره که قیمتش 50 هزار تومان هست و خیلی ضعیفه.

جاروشارژی دسته دار بایترون: قیمت حدود 135 هزار تومان

7- جارو شارژی مجیک: ساخت کره- قدرت 9 ولت - قیمت حدود 90 هزار تومان

8- جارو شارژی بیم: با ضمانت شرکت پیراد کیش که فقط یک مدل از اون الان تو بازار هست و توانش 65 وات و قیمتش در حدود 70 هزار تومان هست.

9- جارو شارژی آرزوم : ساخت ترکیه که قیمتش حدود 75 هزار تومان و قدرتش 4.2 ولت هست و خیلی ضعیفه

جارو شارژی ویداس هم هست که به نظر من خیلی ضعیفه

جارو شارژی سانی : قیمتی حدود 30 تا 40 هزار تومان دارد.

جارو شارژی های دیگه هم هستن که جزء مارک های متفرقه هستن مثل الکترو لوکس، میلن، پارس خزر، نپتون و ...تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:46 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

 

 

Top of FormBottom of Form

در مورد خرید ترازو به نکات زیر توجه کنید

1- خرید تزارو مطابق با نیازتون

2- گارنتی ترازو

3- دقت ترازو

4- امکانات ترازو مثل سخنگو بودن ، داشتن صفحه درشت و ...

5- شرکت سازنده

6- قیمت ترازو

انواع مختلفی از ترازو تو بازار هست. اما بسته به نوع کاربوری که دارین باید نوع ترازو رو انتخاب کنین.

انواع ترازو:

1- ترازوی آشپزخانه

2- ترازوی حمام

3- ترازوی وزن کشی

4- ترازوی فروشگاهی

5- ترازوی جیبی

6- ترازوی آزمایشگاهی

در مورد مارک ها و برندهای موجود در بازار هم باید بگم که الان از ترازوی آلمانی گرفته تا فرانسوی، ایتالیایی، چینی و ایرانی تو بازار هست که لیستشون کردم.

انواع مارکهای تزاروی موجود در بازار:

1- ترازوی همیلتون آلمان

2- ترازوی بیورر آلمان

3- ترازوی ایرانی محک

4- ترازوی soehnle آلمان

5- ترازوی تفال

6- ترازوی ایرانی پارس خزر

7- ترازوی کنوود

8- ترازوی بلک اند دکر

9- ترازوی امجوی

10- ترازوی سورین

11- ترازوی وایت مور

12- ترازوی بلک هورس

13- ترازوی یشم

14- ترازوی التا

15- ترازوی بایترون

16- ترازوی مجیک

17- ترازوی کلترونیک

حالا سئوال اینه که با این همه تنوعی که تو بازار هست کدوم ترازو رو باید انتخاب کنیم؟ جواب خیلی سخت نیست بسته به بودجه ای که برای ترازو کنار گذاشتین می تونین جنس با کیفیت تری رو بگیرین. اما معروف ترین مارک ترازو در حال حاضر مارک های آلمانی مثل بیورر، همیلنون ، سونله و ... هستند و تو مارک های فرانسوی مارک تفال و ...

به طور مثال قیمت ترازوی وزن کشی بیورر از 30 هزار تومان هست به بالا که مدل های بالاترش امکانات بیشتری دارند. اما ترازوی های چینی با قیمتی بین 10 تا 15 هزار تومان در بازار یافت میشه.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:44 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

Bottom of Form

این تابه‌ها روغن نمی‌خواهند

این روزها هر کالایی که در بازار عبارت رژیمی و ضدچاقی را یدک بکشد، ناخودآگاه طرفداران زیادی پیدا می‌کند و با استقبال خریداران روبه‌رو می‌شود. اگر به‌تازگی سری به فروشگاه‌های ظروف آشپزخانه زده باشید احتمالا ماهی‌ تابه‌های درداری را دیده‌اید که به گفته فروشنده‌ها برای پخت وپز در آنها نیازی به استفاده از روغن نیست و به این ترتیب کالری زیادی از غذای روزانه حذف خواهد شد، به طوری که ازآنها به عنوان تابه‌های رژیمی یاد می‌شود که البته قیمت آنها هم بالاتر از انواع عادی است.

این تابه‌ها برای پخت وپز نیاز به روغن ندارند ودر شکل‌ها و ابعاد و رنگ‌های مختلف در بازار یافت می‌شوند و نقطه مشترک همه آنها این است که یک سیستم بسته را تشکیل می‌دهند یعنی این تابه‌ها به صورت دوطرفه طراحی شده‌اند که قفل مرکزی مغناطیسی مانع باز شدن در ظرف حین پخت می‌شود و از هر دو طرف می‌توانید ظرف را روی شعله قرار دهید. اغلب آنها برای گذاشتن روی اجاق‌گاز طراحی شده‌اند اما تعدادی از آنها برقی هستند و تعدادی را نیز می‌توانید در فر قرار دهید ولی به طور کلی می‌توان گفت اکثرشان از جنس چدن هستند اما نوع تفلون آنها نیز در بازار موجود است که به‌نظر می‌رسد نسبت به نوع اول طرفداران کمتری دارد.

روش طبخ چگونه است؟

سیستم بسته این تابه در شروع پخت موجب می‌شود که غذا اصطلاحا عرق کند و آب و روغن خود را به ظرف پس دهد و به این ترتیب غذا در بخار آب خود پخته و بعد از پخت کامل و تبخیر آب اضافی در روغن خود سرخ می‌شود، به طوری که غذا ضمن مغز پخت شدن، ظاهری سرخ شده و برشته دارد.

البته گروهی از این تابه‌ها قابلیت‌های دیگری نیز دارند یعنی شما می‌توانید علاوه بر پختن و سرخ کردن غذاهای مورد علاقه‌تان آنها را بخارپز و کبابی کنید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که برای سرخ کردن غذاهایی مثل سیب‌زمینی و یا بادمجان که در ترکیب خود، روغن ندارند چگونه باید عمل کنیم؟ جواب ساده است. شما با افزودن مقدار بسیار کمی روغن (حدود یک تا دو قاشق غذاخوری) می‌توانید این مواد غذایی را نیز سرخ کنید زیرا به دلیل تبعیت از روش بخارپز، غذا نمی‌تواند روغن را به درون خود جذب کند و همان مقدار کم روغن افزوده شده به غذا روی سطح را کاملا می‌پوشاند و آن را سرخ و طلایی می‌کند بنابراین به دلیل طبخ ملایم وهمچنین استفاده از آب و روغن خود غذاها برای پختن و سرخ شدن آنها، ارزش مواد غذایی حفظ می‌شود و غذاها طعمی واقعی و دلپذیر خواهند داشت.

چرا این تابه‌ها این‌قدر پرطرفدارند؟

مهم‌ترین مزیت استفاده از ماهی تابه‌های رژیمی، عدم استفاده از روغن در طبخ غذاها است اما یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز آنها این است که شما هنگام پخت و پز و سرخ کردن غذاها نیاز به برگرداندن غذا ندارید و کافی است هنگامی که یک طرف غذا سرخ شد، طرف دیگر ظرف را روی شعله اجاق گاز قرار دهید. این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا هم شکل ظاهری غذا حفظ می‌شود و هم اینکه پاشیدن روغن به اطراف و ریختن آن روی پوست‌تان را تجربه نخواهید کرد. یکی از خصوصیات با اهمیت این تابه‌ها، نچسب‌بودن سطح داخلی و حتی بیرونی آنها است چرا که هم غذا به ظرف نمی‌چسبد وهم شستشوی آن آسان است اما گروهی از این تابه‌ها هم در بازار یافت می‌شوند که با وجود نچسب بودن لایه بیرونی و درونی ظرف دسته نسوز ندارند و اگر یادتان نباشد و دسته تابه با شعله گاز تماس پیدا کند، پوشش لاستیکی دسته آب می‌شود و بوی بسیار نامطبوعی در آشپزخانه به وجود می‌آید.

تابه‌های رژیمی متهم می‌شوند

علاوه بر مزایای گفته شده، این تابه‌های بدون نیاز به روغن، چندان هم بی‌عیب و نقص نیستند. مثلا اگر به زمان پخت غذا و راهنمای استفاده از تابه توجهی نکنید و غذا بیش از زمان تعیین شده روی گاز بماند، به دلیل نداشتن آب و روغن اضافی، زودتر از ظروف دیگر باعث سوختن غذا می‌شوند و بنا به بسته بودن سیستم پخت و پز، بوی نامطبوع سوختگی در غذا باقی می‌ماند و نمی‌توان به راحتی آن را از بین برد. در عین حال، نوع غیراستاندارد تابه‌ها نیز از جنس نامطلوبی هستند که به وفور هم در بازار یافت می‌شوند و در دمای بالا طعم و بوی ناخوشایندی را در غذا ایجاد می‌کنند. البته این موضوع نمی‌تواند اتهامی جدی برای این تابه‌ها محسوب شود زیرا در مقایسه با سایر ظروف و وسایل پخت و پز مثل مایکروویو، سرخ‌کن و کباب‌پز بسیار خوب عمل می‌کنند. مثلا پخت غذاهای جامد در مایکروویو تا حد زیادی موجب خشک شدن آنها می‌شود اما غذاهایی که در تابه‌های بدون نیاز به روغن، تهیه می‌شوند، لذیذ و آب‌دار هستند و یا مثلا سرخ کردن مواد غذایی در سرخ‌کن نیاز به روغن زیادی دارد و حتی اگر در مرحله نهایی از صافی روغن استفاده کنید باز هم روغن و چربی زیاد در بافت غذا باقی می‌ماند، در حالی که شما هنگام استفاده از تابه‌های رژیمی، هیچ روغن اضافی را در بافت غذا نمی‌بینید. کباب‌پزها نیز شکل و طعم واقعی غذا را از بین می‌برند اما غذاهای کباب‌ شده در تابه‌های بدون نیاز به روغن طعم و شکل واقعی خود را حفظ می‌کنند.

نظر متخصصان تغذیه

دکتر امیر بیابانی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز درباره این تابه‌ها می‌گوید: «مهم‌ترین ویژگی تابه‌های بدون نیاز به روغن این است که با استفاده از فشار بخارآب، غذا را کاملا مغز‌پخت می‌کنند و برای سرخ کردن غذا نیاز به استفاده از روغن اضافی نیست زیرا یکی از عمده دلایل چاقی در جوامع امروزی و به ویژه کشور ما مصرف دایم غذاهای چرب و سرخ‌کرده است و کاهش سن سکته قلبی و ابتلا به بیماری فشارخون و چربی خون از عواقب مصرف همین غذاها است و من به‌عنوان یک کارشناس تغذیه، استفاده از این ظروف را به خصوص به آنهایی که از چاقی و بیماری‌های مرتبط رنج می‌برند، توصیه می‌کنم.»

صرفه‌جویی در وقت؛ مزیت دوم

اگر مهم‌ترین مزیت تابه‌های رژیمی را حذف یا به حداقل رساندن روغن در طبخ غذا بدانیم، بدون شک باید از صرفه‌جویی در وقت به‌عنوان دومین مزیت این تابه‌ها یاد کنیم.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:43 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 

 

Bottom of Form

ظروف چدنی:

چدن آلیاژی مركب از آهن، كربن و سیلیسیم است كه در شكل هایی چون چدن های ضد سایش، مقاوم به خوردگی و مقاوم در برابر حرارت وجود دارند. ظروف چدنی مخصوص آشپزخانه تقریبا تمام این ویژگی ها را یكجا دارند و در صورت مراقبت از آنها می توانند تا مدت نامحدودی سبب لذت آشپزی شوند.

در واقع این ظروف مقاومت بالایی دارند، رنگ آنها از بین نمی رود و زنگ نمی زنند، لب پر نمی شوند، طعم و عطر غذا را حفظ می كنند و استفاده از آنها آسان است.

اما با وجود تمام این ویژگی ها اگر در استفاده از این ظروف نیز دقت نشود آنها نیز همانند ظروف تفلون پس از مدتی كارایی خود را از دست می دهند و خیلی زود باید تعویض شوند. پس برای داشتن ظروف سالم چدنی باید نكاتی را مورد توجه قرار داد.

برای گرفتن نتیجه بهتر از این ظروف باید از حرارت كم یا متوسط استفاده كرد. هنگام آشپزی باید دقت كرد تا ظرف 2 تا 3 دقیقه پیش از ریختن روغن گرم شود. این در حالی است كه هنگام پخت غذا باید از قاشق های پلاستیكی، چوبی یا نایلونی استفاده شود چرا كه قاشق های فلزی ممكن است به لعاب ظرف آسیب برسانند.

همچنین هنگام برداشتن این ظروف از روی شعله اجاق گاز باید حتماً از دستكش یا دستگیره استفاده شود چون این ظروف هنگام پخت و پز بسیار داغ می شوند. دقت داشته باشید كه ظرف داغ را نباید به صورت مستقیم روی پیشخوان آشپزخانه یا دیگر سطوح سرد كه اختلاف دمای زیادی دارند قرار داد. همچنین باید بشدت مراقب ضربه نخوردن ظروف چدنی بود چون این ظرف ها در صورت برخورد با سطوح سخت ممكن است بشكنند یا لب پر شوند.

تمام این ظروف را می توان داخل فر (تا دمای 260 درجه سانتی گراد) و همچنین روی انواع اجاق گاز قرار داد اما هرگز نباید فراموش شود كه ظرف داغ را نباید بلافاصله داخل آب سرد یا فریزر قرار داد چون بهترین كار پس از پخت و پز سرد شدن تدریجی ظرف هاست.حالا اگر تمام این موارد به درستی رعایت شود وقت آن است تا با رعایت روش های درست شستشو عمر مفید ظرف های چدنی را بالا ببریم.

این ظروف را باید با آب گرم و مایع ظرفشویی شست كه بهتر است برای این كار از اسفنج و مایع ظرفشویی استفاده شود. به كار بردن مایع سفیدكننده (وایتكس) در شستشوی این ظروف باید فراموش شود چرا كه به هیچ روی نیازی به این كار نیست.

قبل از این كه ظروف سر جای خود و درون كابینت قرار بگیرند باید كاملا خشك شوند، برای همین قرار دادن ظروف خیس در قفسه ها توصیه نمی شود.

در صورت چسبیدن مواد غذایی به ته قابلمه نباید از پاك كننده های قوی یا ابزار تیز استفاده شود بلكه باید اجازه داد تا ته ظرف مدتی با آب گرم خیس بخورد و سپس ظرف شسته شود.

این ظروف این قابلیت را دارند (به غیر از ظروفی كه دسته چوبی دارند) كه با ماشین ظرفشویی شسته شوند البته به شرطی كه در موقع قرار دادن ظروف چدنی سنگین داخل ماشین ظرفشویی احتیاط شود.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:41 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 

 

Bottom of Form

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه آبمیوه گیری

در هنگام خرید دستگاه آبمیوه گیری می تونین سوالات زیر رو از فروشنده بپورسین و بر اون اساس دستگاه مورد نظرتون رو انتخاب کنین:

1- صدای دستگاه

2- قدرت دستگاه: که حداقل از 600 وات شروع می شه و مدل های قویتر اون تا 1500 وات قدرت دارند.

3- سرعت دستگاه

4- جنس تیغه: مثلا از پوشش تیتانیوم باشه

5- دهانه ورودی میوه: که بهتره بزرگ باشه

6- جداکننده تفاله

7- قیمت دستگاه: که مدل های خانگی رنج قیمتی بین 100 تا 200 هزار تومان و مدل های حرفه ای قیمتی بین 200 تا 500 هزار تومان قیمت دارند.

8- گارانتی دستگاه: دستگاه دارای یکسال گارانتی و کارت گارنتی باشد. به تارخ شروع گارانتی دقت کنید.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:39 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


1- بلک اند دکر: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 120 هزار تومان هست.

2- بوش: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 170 هزار تومان هست.

3- تفال

4- سیماک: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 60 هزار تومان هست.

5- فاگور

6- فلر: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 80 هزار تومان هست.

7- فیلیپس: یک مدل از این مدل تو بازار هست که قیمتش حدود 240 هزار تومان هست.

8- کالترونیک: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 90 هزار تومان هست.

9- کنوود: یک مدل از اون الان تو بازار قیمتش حدود 270 هزار تومان هست. یک مدل ساده تر هم از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 120 هزار تومان هست.

10-گاستروییک: که قیمتش از 300 هزار تومان شروع و تا 600 هزار تومان قیمت داره.

11- مجیک: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 110 هزار تومان هست.

12-پارس خزر: یک مدل ساده از این دستگاه الان تو بازار هست که قیمتش حدود 50 هزار تومان هست و قدرتش خیلی کمه.

اما در نهایت تصمیم با شماست که کدوم یکی رو انتخاب کنین. به نظر من می تونین به برندها اعتماد کنین و همیشه از روی مارک یا برند خاصی خرید خودتونو انتخاب کنید. مثلا تو زمینه اب میوه گیری مارکهای مولینکس، تفال ، بوش، بلک اند دکر و ... خیلی معروف هستن

تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 19:3 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی
مزایای اجا ق های میکروویو

در عین حال که برخی مطالعات نکاتی را درباره زیان ها و عوارض حاصل از استفاده میکروویو مطرح کرده اند، ولی مطالعات متعددی هم وجود دارند که اعلام می کنند، استفاده از میکروویو موجب ایجاد ضایعاتی بیشتر از دیگر روش های پخت در موادغذایی نمی شوند. حتی برخی مطالعات بیان می کنند که استفاده از سرعت بالای گرم کردن به کمک این دستگاه، موجب کاهش تخریب برخی از موادغذایی می شود. رابینسون در کتاب "اصول تغذیه" خود اشاره کرده است که، پخت سبزی ها در فرهای میکروویو به مدت کوتاه ( به جای آب پز کردن آن ها در مدت طولانی )، سبب حفظ بیشتر موادغذايي موجود در آن ها می شود. در ضمن در مراحل پخت با این اجاق ها، کیفیت پروتئین های غذا بهتر از روش های دیگر حفظ می شود، که دلیل آن احتمال اکسید اسیون کمتر گوشت های پخته شده درمیکروویو است. طبق بررسی های انجام شده در کشور کره، امکان ایجاد مواد سمی از قبیل ان- نیتروزو- دی متیل آمین، هنگام پخت موادغذايي دریایی در روش بخارپز و میکروویو کمتر از سایر روش های پخت است. در سال 2000، مطالعه انجام شده در سوییس بیانگر این مطلب بود که امکان اتلاف ویتامین های تیامین و ریبوفلاوین در روش سنتی جوشاندن لوبیا سبز، در مقایسه با میکروویو کردن بیشتر است.

در مراحل پخت با این اجاق ها، کیفیت پروتئین های غذا بهتر از روش های دیگر حفظ می شود، که دلیل آن احتمال اکسید اسیون کمتر گوشت های پخته شده درمیکروویو است.

اجاق های میکروویو انرژی کمتری مصرف می کنند، بنابراین علاوه بر زمان، در سوخت نیز صرفه جویی می کنند و مقرون به صرفه نیز هستند.

در ضمن برخی تحقیقات حاکی از آن است که میکروویو کردن روغن زیتون، از فعالیت لیپاز و لیپوپر اکسید از موجود در روغن جلوگیری کرده و در نتیجه احتمال فساد آن را کم می کند. همچنین میکروویو کردن پسته، بادام زمینی و ذرت ، احتمال آلودگی این مواد را به قارچ خطرناک افلاتو کسین کاهش می دهد. به نظر برخی از محققان استفاده از میکروویو به دلایل متعددی مناسب است. این دلایل عبارتند از:

1- مدت حرارت دهی کمتر

2- وجود احتما ل کمتر برای تشکیل بو و خشک شدن غذا

3- حفظ مواد مغذی، حداقل در حد بقیه روش های پخت

4- از بین رفتن باکتری ها و دیگر عوامل بیماری زا

5- هیچ نوع مسمومیتی ناشی از پختن در اجاق میکروویو شناخته و اثبات نشده است.

توصیه هایی جهت استفاده ی بهتر از اجاق های میکروویو

1- بهتر است هنگام کار با اجاق میکروویو ، از آن دور بمانید و حداقل فاصله ای بیش از 2 متر با آن داشته باشید تا احتمال سوختگی انسان کمتر شود.

2- پس از این که کار پخت در اجاق میکروویو به پایان رسید، باید مدت کوتاهی صبر کرد، ( زیرا پخت غذا تا مدتی پس از خاموشی دستگاه ادامه می یابد) سپس غذا را از دستگاه خارج نموده و به مصرف رسانید. در صورت نیاز، مراحل بعدی را با سایر وسایل ادامه داد. زیرا ماندن غذا به مدت طولانی در اجاق، ممکن است موجب آلودگی و افت کیفیت شود.غذايي که توسط میکرو ویو ، یخ زدایی شده است لازم است به سرعت از فر خارج شود و مورد استفاده قرار گیرد زیرا چنین غذايي برای آلودگی میکروبی و فساد، آمادگی بسیاری دارد.

3- بهتر است از ظروف کم عمق و درب دار استفاده شود .

4- موادغذايي باید به قطعات کوچک تر تقسیم شوند .

5- گوشت ها باید ازاستخوان جدا شوند.

6- در طول مراحل پخت،باید موادغذايي چند بار به هم زده شوند تا گرما به خوبی و به مقدار کافی به تمام نقاط غذا برسد، بدین ترتیب علاوه بر پخت مناسب، احتمال آلودگی میکروبی نیز به حداقل می رسد.

7- البته پخت غذا ( به هر روشی هم که باشد) ، همیشه نمی تواند خطرات ناشی از آلودگی های میکروبی را به کلی رفع نماید. از آن جا که قدرت گرم کنندگی اجاق میکروویو در سطح غذا بیشتر می باشد، بهتر است قطعات کوچکتر در مرکز ظرف و قطعات بزرگتر مواد غذايي در کناره ی ظرف قرار گیرند تا حرارت مناسب به قطعات بزرگ تر برسد. چنانچه امکان هم زدن غذاوجود ندارد ( و در کل در همه موارد )، بهتر است پس از پایان پخت، تا مدتی ظرف دست نخورده باقی بماند تا حرارت به خوبی در تمام نقاط غذا منتشر شود.

8- بهتر است درب ظرف ، در طی مراحل پخت روی ظرف باشد تا مقداری بخار در ظرف جمع شده و به پخت مناسب غذا کمک کند؛ ولی درب ظرف باید به صورتی قرار گیرد که خروج مقداری بخار امکان پذیر باشد.

9- اگر برای پخت غذا از قدرت کمتر دستگاه به مدت طولانی تر استفاده شود، مطلوب تر از زمانی خواهد بود که دستگاه با قدرت بالا و مدت کوتاه غذا را بپزد.

10- ظرف مورد استفاده بهتر است گرد یا بیضی باشد زیرا پخت در ظروف گوشه دار، موجب رسیدن حرارت بیشتر به غذاهاي موجود در گوشه های ظرف شده و به سوختگی یا کاهش کیفیت این بخش ازغذا منجر می گردد. بهترین ظروف برای استفاده در تمام دستگاه ها و از جمله اجاق های میکروویو، ظروف شیشه ای مناسب پخت هستند.

11- استفاده از کاغذ روزنامه و مقوا و چیزهای مشابه در این دستگاه مجاز نمی باشد. همواره لازم است برای استفاده بهینه از این گونه دستگاه ها، کتابچه ی راهنمای آن ها به دقت مطالعه و روش های پخت مطابق توصیه های کتابچه مزبور انتخاب و اجرا شوندتاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:59 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


استانداردهای لوازم برقی

هنگام خرید لوازم برقی باید دقت كنیم كه وسیله مورد نظر، جنس مرغوبی داشته باشد و عمرش نیز زیاد باشد. همچنین باید به مصرف برق آن هم دقت كنیم. اگر وسیله برقی مصرف زیادی داشته باشد، با هزینه‌های سنگینی كه ایجاد خوهد كرد، مشكل‌ساز خواهد شد.

بنابراین قبل از خرید لوازم برقی اول با خود بیندیشید كه آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا نه؟ خرید وسیله‌ای كه كارآیی خاصی ندارد، هزینه‌ای بی‌مورد است. پس از آن هم به جنس خوب محصول توجه كنید. لوازمی كه برای خانه خود می‌خرید باید مدت‌ها كار كند و نیازهای شما را برطرف نماید.

از این رو هنگام خرید علاوه بر ظاهر و زیبایی لوازم برقی، به دیگر نكات نیز توجه كنید و همه جوانب را بسنجید. مثلا اگر می‌خواهید یخچال یا فریزر بخرید به اندازه و حجم آن توجه كنید. علاوه بر این‌كه این لوازم باید در آشپزخانه یا مكانی كه برایشان در نظر گرفته شده، جا بگیرند، فضای داخلی آنها نیز باید جوابگوی نیاز خانواده باشد.

ممكن است وقتی به فروشگاه‌های مختلف می‌روید، تنوع محصولات، شما را سردرگم كند، بنابراین از قبل به فكر انتخابی مناسب باشید.

متاسفانه برخی از خانواده‌ها به جای این‌كه به فكر مسائل اصلی و نیازهای اساسی خود باشند، تنها به رنگ وسیله و جدید بودن مدل آن توجه می‌كنند. درحالی‌كه باید وسیله‌ای را بخرند كه كارایی دارد و برای آنها مناسب است.

توجه كنید كه شما وسیله‌ای لوكس و تزئینی نمی‌خواهید، بلكه وسیله‌ای برای رفع نیاز و راحتی اعضای خانواده می‌خواهید.

فراموش نكنیدكه برای خرید چنین لوازمی باید بسیار دقت داشته باشید؛ مثلا موقع خرید اجناسی مانند لباسشویی یا یخچال به باز شدن جهت در آنها دقت كرده و مطمئن شوید كه برای آشپزخانه شما مناسب است. شاید جهت باز شدن در، هماهنگ با دیگر لوازم آشپزخانه شما نباشد و بعد از خرید متوجه آن شوید. پس از قبل به فكر همه نكات و جزئیات باشید.

مصرف برق

موقع خرید لوازم برقی حتما به میزان مصرف برق آن نیز توجه كنید. دقت كنید وسیله‌ای كه می‌خرید برق زیادی مصرف نكند؛ به خصوص وسایلی مانند یخچال و فریزر كه دائم به برق هستند یا وسایلی مانند اتو كه برق زیادی مصرف می‌كنند.

علاوه بر این، برای افزایش عمر لوازم الكتریكی بهتر است از محافظ‌های الكتریكی استفاده كنید. نوسانات برق می‌تواند باعث كاهش عمر چنین لوازمی شده یا حتی آنها را كامل از كار بیندازد.

بنابراین حتما از ترانس و محافظ‌های الكتریكی استفاده كنید تا با تنظیم و كنترل جریان برق از تاثیر نوسانات برق روی این لوازم بكاهید.

همچنین دقت داشته باشید هنگام خرید لوازمی مانند جاروبرقی به آلودگی صوتی آن نیز توجه كنید. چون بعضی از آنها به اندازه‌ای سر و صدا تولید می‌كنند كه حضورشان در خانه غیرقابل تحمل می‌شود.

اندازه وسیله هم اهمیت دارد چون لوازمی مانند ماشین لباسشویی یا یخچال باید جایی مخصوص و مناسب داشته باشند. بنابراین حتما هنگام خرید به ابعاد وسیله مورد نیاز دقت كنید.یكی از مهم‌ترین نكات در خرید چنین لوازمی، داشتن علامت استاندارد وسیله است. بنابراین موقع خرید لوازم برقی حتما به علامت استاندارد آن توجه كنید.

چون در صورتی كه این علامت را نداشته باشد، وسیله مورد نظر از كیفیت خوبی برخوردار نیست یا بیش از اندازه برق مصرف می‌كند یا از لحاظ ایمنی مناسب نیست.

استفاده از چنین وسایلی خطرناك بوده و می‌تواند مشكلاتی را برای خانواده ایجاد كند. همچنین خیلی سریع‌تر از دیگر وسایل نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا می‌كنند و هزینه‌های خانواده را افزایش می‌دهند. پس حتماً جنسی را خریداری كنید كه علامت استاندارد داشته و از هر نظر مناسب خانواده شما باشد.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:56 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلیJ. C700P پارس خزر

· داراي قيمت مناسب

اگر به‌دنبال يك آبميوه‌گيري با قيمت مناسب‌تر هستيد ؛اين مدل را به شما پيشنهاد مي‌كنيم شما مي‌توانيد از اين دستگاه براي آب‌گيري انواع ميوه و مركبات از قبيل سيب، هويج و بسياري ديگر استفاده كنيد. قطعات دستگاه به‌طور كامل از هم جدا مي‌شود. قدرت موتور اين مدل 200 وات است و اجزايي مانند يك استوانه مخروطي، يك درپوش اصلي، يك سبد آبگيري، يك ظرف تفاله، يك صفحه گردان و... دارد .

· حدود قيمت: 47000تومان
Gastroback 40127

· آب پرتقال‌گيري مدرن

اين آب پرتقال‌گيري هنگامي كه پرتقالي را روي مخروط قرار مي‌دهيد به‌صورت خودكار شروع به آبگيري مي‌كند، از جمله ويژگي‌هاي بارز اين مدل از آب پرتقال‌گيري، داشتن شير قطع به‌منظور جلوگيري از چكه كردن آبميوه از دريچه خروج است يعني اگر دريچه خروج آبميوه را به سمت بالا فشار دهيد ديگر آبميوه از دريچه چكه نمي‌كند و شما فرصت خواهيد يافت تا ليوان يا ظرف ديگري را زير دستگاه قرار دهيد.

· حدود قيمت: 60000تومان
Philips HR2752

· يك آبميوه پر از پالپ

دستگاه موتور 85 وات دارد و آب‌گيري كامل از عصاره ميوه و مركبات را ممكن مي‌سازد. آبميوه‌گيري به كمك دست با فشار دادن نصف ميوه روي مخروطي انجام مي‌گيرد. از آنجا كه قدرت دستگاه بالاست شما مي‌توانيد هر اندازه كه خواستيد با فشار دست به عصاره‌گيري بهتر كمك كنيد. صافي اين آب عصاره‌گير فلزي بوده و اندازه آن طوري طراحي شده كه پالپ ميوه را از خود رد و هسته‌ها را جدا مي‌كند.

· حدود قيمت: 70000تومان
Black and DeckerJE70

· آبميوه‌گيري 3 سرعته

ااين آبميوه‌گيري با دور موتور 18000 دور در دقيقه با حداكثر 800 وات توان براي آبگيري انواع ميوه و سبزي‌ها مناسب است و مخزن جداگانه‌اي براي تفاله ميوه دارد و همچنين مي‌توانيد بااستفاده از يك پاكت پلاستيكي كه در مخزن تفاله مي‌گذاريد هم كار خود را آسان‌تر كنيد و هم با نظافت بيشتري كار خود را ادامه دهيد. 3 سرعت متفاوت براي آبگيري در اين دستگاه وجود دارد كه با توجه به نياز مي‌توانيد از آن‌ها استفاده كنيد.

· حدود قيمت: 105000تومان
J. C700P پارس خزر

· داراي قيمت مناسب

اگر به‌دنبال يك آبميوه‌گيري با قيمت مناسب‌تر هستيد ؛اين مدل را به شما پيشنهاد مي‌كنيم شما مي‌توانيد از اين دستگاه براي آب‌گيري انواع ميوه و مركبات از قبيل سيب، هويج و بسياري ديگر استفاده كنيد. قطعات دستگاه به‌طور كامل از هم جدا مي‌شود. قدرت موتور اين مدل 200 وات است و اجزايي مانند يك استوانه مخروطي، يك درپوش اصلي، يك سبد آبگيري، يك ظرف تفاله، يك صفحه گردان و... دارد.

· حدود قيمت: 47000تومانMagic KNJ9300A

· داراي سيستم ايمني

اين دستگاه سيستم ايمني 2گانه‌اي دارد كه آبميوه‌گيري تنها درصورت قرارگيري صحيح كاسه و پوشش روي آن روشن خواهدشد. از ويژگي‌هاي آن، مخزن تخليه تفاله است، اين مخزن در حين استفاده به آساني از بخش اصلي دستگاه جدا شده و مي‌توان محتواي آن‌ را به‌راحتي تخليه كرد و براي استفاده مداوم نيازي به باز و بستن زياد نيست. صفحه تراش دستگاه اندازه بزرگ و جنس مقاوم دارد و تفاله خروجي بسيار خشك و آب گرفته است.

· حدود قيمت: 100000تومان
Beem KP 60 SC Vitalmixx

· آبميوه با يخ فراوان

اين مدل با بدنه‌اي از جنس استيل تواني برابر 800 وات دارد و همچنين براي تهيه آبميوه از تمام ميوه‌ها و سبزي‌ها مناسب است. دستگاه 75 تا 85 درصد آب ميوه را كامل مي‌گيرد و يك محفظه مخصوص آبميوه‌گيري يك ليتري و يك محفظه مخصوص تفاله 2 ليتري دارد از ديگر قابليت‌هاي آن، قابليت خرد كن حجم زياد يخ در كوتاه‌ترين زمان است.

· حدود قيمت: 183000تومان


چگونه عمر آبميوه‌گيري را طولاني كنيد؟· اولين كار بعد از خريد دستگاه

شما معمولا نخستين كاري كه بعد از خريد دستگاه انجام مي‌دهيد، چيست؟ به‌طور حتم بسياري از شما پاسخ خواهيد داد كه دستگاه را از كارتن خارج كرده و براي مشاهده چگونگي كار دستگاه آن‌را به برق مي‌زنم. متاسفانه اگر اين پاسخ شما باشد شما در گروه بدشانس‌ها قرار داريد كه ممكن است خيلي زود دستگاه‌شان خراب شود. پيشنهاد مي‌كنيم قبل از استفاده از هر دستگاه برقي و پيش از وصل كردن آن به برق، دفترچه راهنماي آن‌را به ‌طوركامل مطالعه كنيد. درست است كه ما ايراني‌ها خيلي زياد علاقه‌اي به خواندن نداريم اما چاره‌اي نيست. دستگاهي را كه يك‌بار مي‌خريد، مي‌خواهيد استفاده كنيد و نداشتن ‌اطلاع از چگونگي كاركرد آن نه تنها ممكن است به‌خودتان و دستگاه آسيب برساند بلكه ممكن است بسياري از قابليت‌هاي آن‌را ندانسته و هرگز از امكانات موجود آن استفاده نكنيد. در مطالعه دفترچه راهنماي كالا، به نحوه اتصال قطعات به‌هم توجه بيشتري كنيد.

· بعضي دستگاه‌ها زمان استفاده محدود دارند

در بسياري از كالاها حداكثر زمان استفاده مشخص شده مثلا معين شده كه حداكثر استفاده مداوم از دستگاه 3دقيقه است. اين يعني روشن بودن مداوم بيش از 3 دقيقه موجب آسيب به بخش‌هاي دستگاه خواهد شد. در اين صورت براي استفاده بايستي در بازه‌هاي زماني مشخص به دستگاه استراحت داده و پس از اين زمان، مجدد مي‌توانيد از دستگاه استفاده كنيد، البته بعضي از دستگاه‌هاي جديد تكنولوژي خاصي دارند كه به محض داغ شدن خاموش مي‌شوند.

· نكاتي كوچك و كليدي

1. قبل از وصل كردن 2شاخه به پريز مطمئن شويد كه كليد دستگاه قطع است.
2.
محفظه موتور را هرگز داخل آب نكنيد.
3.
قبل از استفاده از آبميوه‌گيري 2شاخه و سيم رابط آن را چك كنيد.
4.
آبميوه‌گيري را روي مكان صاف بگذاريد.
5.
قبل از توقف كامل، ماشين دستگاه را باز نكنيد.
6.
هرگز موقع كار دستگاه، انگشت، قاشق، چنگال و... داخل محفظه آبميوه‌گيري نكنيد.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:52 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

ماشین ظرفشویی، یک دستگاه خودکار است که ظرف‌های کثیف را می‌شوید و تمیز می‌کند؛ تنها‌ کاری که آدم باید انجام دهد، این است که ماشین را پر از ظرف کند، پودر شوینده را اضافه کند، چرخه شست‌وشو را تنظیم کند و دکمه «روشن» را فشار دهد. اما ماشین ظرفشویی برخی اعمال خاص را نیز خودبه‌خود انجام می‌دهد که عبارتند از :

- خودش را از آب پر می‌کند.
-
به طور اتوماتیک ظرف شوینده را در زمان مناسب تخلیه می‌کند.
-
آب را با سرعت و فشار زیاد از طریق فواره‌هایی به ظروف می‌پاشد تا آنها را تمیز کند.
-
آب کثیف را تخلیه می‌کند.
-
با پاشیدن آب بیشتر، ظروف را آبکشی می‌کند.
-
هوا را گرم می‌کند تا ظرف‌ها خشک شود؛ البته اگر

شما انجام این قسمت را هنگام تنظیم دستگاه خواسته باشید.

علاوه بر این، ماشین ظرفشویی بر کار خود نظارت می‌کند تا همه چیز به طور مطلوب پیش رود. یک زمان‌سنج، طول مدت هر چرخه را تنظیم می‌کند؛ یک گیرنده حسی دمای آب و هوا را نمایان می‌کند تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و تخریب آنها جلوگیری کند و گیرنده حسی دیگری می‌تواند بگوید که سطح آب به اندازه کافی بالا هست تا مرحله شست‌وشو و آب‌کشی آغاز شود.

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی دارای گیرنده‌هایی هستند که میزان کثیفی آب را که از ظروف می‌چکد مشخص می‌کنند و وقتی که آب به اندازه کافی تمیز بود، ماشین ظرفشویی می‌فهمد ظرف‌ها تمیز شده‌اند.

نمک بریزید

می‌گویند نمک در تمیزشدن ظروف تاثیر بسیاری دارد؛ برای همین هم بیشتر استفاد‌ه‌کنندگان، همراه با مایع یا پودر ظرفشویی، مقداری نمک هم داخل دستگاه می‌ریزند.

به‌تازگی نیز در بعضی از این ماشین‌ها جایی برای ریختن نمک درنظر گرفته شده تا هم ظرف‌ها تمیز شوند و هم کار مصرف‌کننده آسان شود.

در کاتالوگ بعضی ماشین‌ها هم می‌بینیم که نوشته شده نیازی به استفاده از نمک یا ماده دیگری برای بهتر شسته‌شدن ظروف نیست. در این ماشین‌های ظرفشویی برای تمیزی بهتر ظروف، از سیستم Magnetizerسختی‌گیر آب استفاده می‌شود.

میوه می‌شوره یا نه؟
اگر از مغازه‌دارها بپرسید، می‌گویند همه ماشین‌های ظرفشویی میوه و سبزی می‌شویند؛ سبد میوه‌شوی هم دارند. خوب است بدانید این سبد میوه‌شوی که مغازه‌دارها از آن نام می‌برند چیزی نیست جز همان طبقه اول ماشین ظرفشویی شما!

در حقیقت آنچه یک ماشین ظرفشویی را از نظر شستن میوه از ماشین ظرفشویی دیگر متمایز می‌کند، قابلیت کار با آب سرد است؛ یعنی اینکه در ماشین ظرفشویی برنامه‌ای تعبیه شده باشد که با استفاده از آن بشود میوه‌ها را با آب سرد شست تا میوه‌ها پلاسیده نشود.

فیلترینگ آب یعنی چه؟
معمولا آبی که با آن ظرف‌هایمان را می‌شوییم، لکه‌هایی روی ظروف باقی می‌گذارد. گاهی اوقات هم آب بعضی مناطق خراب است و شستن ظروف را مشکل می‌کند. سیستم فیلترینگ، تمیزبودن آبی را که در چرخه شست‌وشو مورد استفاده قرار می‌گیرد تضمین می‌کند و با گردش مداوم میکروفیلتر، لکه‌ها و چربی‌ها را از سطح ظروف برمی‌دارد و با حرکت چرخشی آب، لکه‌ها را به‌کلی از بین می‌برد که این علاوه بر تمیزترشدن ظروف، مزیت دیگری هم دارد. این کار باعث کاهش مصرف مواد شوینده می‌شود.

امکانات جانبی
امکانات جانبی ماشین‌ها باهم متفاوت است و هر شرکتی برای مقبول‌کردن کالای خود امکانات متفاوتی را روی آن قرار داده. بعضی از این امکانات عبارتند از:

- در بعضی ماشین‌ها بازوهای سبدی که ظرف‌ها را در آن می‌چینند متحرک است و این امکان برای شما وجود دارد که حالت قراردادن این ظروف در ماشین را به دلخواه خودتان تغییر دهید.

- بعضی ماشین ظرفشویی‌ها یک سیستم ویژه به نام براق‌کننده هم دارند؛ به این صورت که در مرحله آخر آبکشی، مایع براق‌کننده‌ای را روی ظروف می‌پاشند تا هم شست‌وشو کامل شود و هم ظرف‌ها برق بیفتند. این سیستم علاوه بر شفاف‌شدن ظرف‌ها باعث می‌شود آنها زودتر خشک شوند.

- بعضی از ماشین‌ظرفشویی‌ها برای افزایش استحکام و ایمنی سبدها از ریل‌های جدیدی استفاده می‌کنند که می‌توان به وسیله آنها به آسانی و بدون هیچ مشکلی سبد را- حتی وقتی که کاملا پر است- بیرون کشید؛ به این دلیل که ریل‌های پایینی عمیق‌تر هستند و همین عمق باعث می‌شود تا ثبات کامل سبد تضمین شود و دشواری بیرون کشیدن سبد از بین برود.

- بعضی ماشین‌ظرفشویی‌ها علاوه بر امکان شست‌وشوی بسیار داغ، امکان آب‌کشی اضافی را هم برای مصرف‌کننده‌های وسواسی فراهم کرده‌اند.

- بعضی ماشین‌ظرفشویی‌ها به سیستم تایمر تأخیری مجهزند؛ همان سیستمی که این روزها در بعضی از ماشین‌لباسشویی‌ها هم می‌بینیم. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا زمان روشن‌شدن ماشین لباسشویی را هر وقت که خواستید تعیین کنید. بعضی ظرفشویی‌ها هم به سیستم تبادل گرما مجهزند.

ضدعفونی می‌کنند؟ ماشین‌های ظرفشویی معمولا به خودی خود قابلیت ضدعفونی‌کردن ظروف را ندارند و احتیاج به یک ماده کمکی دارند مگر اینکه موقع خرید، حواستان به این امکان ماشین ظرفشویی باشد.

ماشین‌های ظرفشویی به خاطر داشتن دگمه استریلیزه، ظروف را ضدعفونی می‌کنند؛ یعنی روی این ظروف دگمه‌ای وجود دارد که با فشاردادن آن، حرارت آب به حدی بالا می‌رود که ظروف، استریلیزه می‌شوند.

بین مشخصات بعضی ماشین‌های ظرفشویی به عبارت امکان شست‌وشوی بسیار داغ برمی‌خوریم که آن هم به معنای استریلیزه‌کردن است. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی قابلیت استفاده از مواد سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده وجود دارد اما اگر درکاتالوگ ماشین چنین چیزی نبود حتما پیش از استفاده از این‌گونه مواد پرس‌وجو کنید.

آب، زمان، صدا
چقدر طول می‌کشد تا ظرف‌های شما در ماشین ظرفشویی شسته شوند؟ ماشین‌های ظرفشویی، ظرف‌های شما را به طور نرمال در 76 دقیقه می‌شویند اما بعضی ماشین‌ها که لقب ماشین ظرفشویی‌های سریع را یدک می‌کشند، این زمان را تا 45دقیقه و حتی 40دقیقه هم کاهش می‌دهند.

این ماشین‌ها اصولا موجودات کم‌سروصدایی هستند. میزان سروصدایی که این ماشین‌ها در خانه شما تولید می‌کنند بین 45 تا 48 دسی‌بل است و در هر دور شست‌وشو میزان آب مصرفی‌شان باتوجه به اندازه ماشین متفاوت است اما معمولا بین 11 تا 15 لیتر آب مصرف می‌کنند.

برنامه اقتصادی
برنامه اقتصادی اصولا برنامه‌ای است که می‌توان به وسیله آن با کمترین هزینه از بیشترین امکانات بهره برد. بعضی از ماشین‌های ظرفشویی به این‌گونه برنامه‌ها مجهز هستند:

نیمه‌شوی: این برنامه معمولا در ماشین‌های 12نفره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این معناست که وقتی شما ظرف کافی برای پرکردن ماشین ندارید می‌توانید با استفاده از این برنامه آبگیری ماشین را به نصف برسانید. این برنامه برای صرفه‌جویی در آب بسیار مؤثر است و به شما امکان می‌دهد که ماشین را بدون نیاز به پرشدن روشن کنید.

برنامه اقتصادی: روی بعضی از ماشین‌ها هم برنامه‌ای تحت‌عنوان برنامه اقتصادی نصب‌شده که با استفاده از آن می‌توان در مصرف آب، انرژی و حتی زمان صرفه‌جویی کرد؛ مثلا یکی از این برنامه‌ها به این صورت است: 50 درجه سانتی‌گراد، 12 لیتر آب و 05/1 کیلووات انرژی.

خوراک ماشین ظرفشویی
ماده شوینده ماشین ظرفشویی چیست؟
ماده شوینده شامل مواد حلالی است که غذا را در خود حل کرده و در ضمن با مواد ساینده، تکه‌های چسبنده غذا را از ظروف جدا می‌کند. عملکرد این ماده شوینده در صورت وجود املاح زیاد در آب، دچار اختلال می‌شود.

البته لازم است بدانید که نمی‌توان هر نوع ماده شوینده را در ظرفشویی استفاده کرد بلکه باید موادی که مخصوص ظرفشویی ساخته شده‌اند را به کار برد تا هم کف بیش از اندازه تولید نکند و هم باعث خرابی ظروف نشود. انواع شوینده‌ها به شکل پودر، قرص و ژل موجود است و هیچ‌کدام از اشکال بر دیگری برتری ندارد و این تنها به سلیقه شخصی شما مربوط است که از کدام شکل استفاده کنید

در مورد ماشين ظرفشويي كه يكي از لوازم مدرن آشپزخانه هاي امروزي به شمار مي رود، توجه به نكاتي هنگام خريد لازم است.
طبق اعلام يكي از فروشندگان لوازم خانگي در خيابان امين حضور، در وهله اول هنگام خريد اين وسيله بايد به تعداد نفرات خانواده توجه كرد. به عنوان مثال يك ماشين ظرفشويي 12 نفره براي يك خانواده 6 تا 8 نفره و يك ماشين ظرفشويي 4 نفره براي خانواده 2 تا 4 نفره مناسب است.
توجه به مخزن و قفسه هاي ماشين ظرفشويي از ديگر مواردي است كه بايد هنگام خريد ماشين ظرفشويي به آن توجه كرد.
به گفته اين فروشنده اكثر ماشين ظرفشويي هاي ارزان داراي مخزني از جنس پلاستيك و مدل هاي گران قيمت مخزني از جنس فولاد ضدزنگ دارند.
وي در مورد قفسه هاي ماشين ظرفشويي نيز گفت: هنگام خريد توجه داشته باشيد كه اندازه قفسه ها با بشقاب ها، عمق قابلمه، كاسه و ساير ظروف هماهنگ باشد.
بعضي مدل هاي ماشين ظرفشويي نيز داراي آسيابي مخصوص هستند كه خرده هاي غذا را آسياب كرده و همراه آب بيرون مي فرستند، اما مدل هاي ديگري نيز هستند كه فاقد اين قابليت هستند و بايد حتما ظروف را تميز و در آن قرار داد. پس اگر فرد تنبلي هستيد و حوصله تميز كردن ظروف را نداريد به اين مساله نيز توجه داشته باشيد.همچنين برخي از ماشين ظرفشويي ها داراي حسگرهايي هستند كه با عبور دادن شعاع نور از ميان آب و اندازه گيري شفافيت آن ميزان كثيفي آب را تشخيص داده و زمان خالي شدن و تعويض آب را مشخص مي كند.
اين فروشنده افزود: برخي از ماشين ظرفشويي ها به آب گرم متصل مي شوند كه معمولا در درجه 48 تا 55 درجه سانتيگراد تنظيم مي شوند.
ماشين هاي ارزان تر نيز از همين دما استفاده مي كنند و ماشين هاي گران تر نيز خود داراي سيستم گرم كننده هستند و آب را گرم و ظروف را با آن مي شويند. پس هنگام خريد توجه داشته باشيد كه چه نوع ماشين ظرفشويي را انتخاب مي كنيد.
برنامه هاي شست وشوي ظروف از موارد مهم ديگري هستند كه هنگام خريد بايد به آن توجه كرد.به گفته اين فروشنده اكثر ماشين هاي ظرفشويي داراي سه گانه برنامه شست وشو هستند. برنامه سختي گير آب، سيستم هوشمند ايمني، برنامه شست وشوي سريع، معمولي، قوي، ميوه و سبزيجات و... برخي از آنها هستند.
پس هنگام خريد توجه داشته باشيد از ماشين ظرفشويي خود چه انتظاري داريد و با توجه به نياز خود آن را خريداري كنيد.
اين فروشنده افزود: تميز كردن فيلتر دستگاه و پاك كردن ظروف از غذاي باقيمانده از كارهايي است كه عمر اين كالا را افزايش مي دهد.

نکات مهم در هنگام خرید

نکته مهم و اول در هنگام انتخاب و خرید ماشین ظرف شوئی توجه به تعداد نفرات خانواده است. به عنوان مثال یك ماشین ظرف شویی 12 نفره برای یك خانواده 6 تا 8 نفره و یك ماشین ظرفشویی 4 نفره برای خانواده 2 تا 4 نفره مناسب است. انتخاب یک ماشین ظرف شویی همانند انتخاب ماشین لباس شویی از این نظر مشابهت دارد. توجه به مخزن و قفسه های ماشین ظرفشویی از دیگر مواردی است كه باید هنگام خرید ماشین ظرفشویی به آن توجه كرد.

به گفته مصرف کنندگان و فروشندگان با تجربه اكثر ماشین ظرف شویی های ارزان دارای مخزنی از جنس پلاستیك و مدل های گران قیمت مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ دارند. توجه خوانندگان گرامی را به این نکته جلب می نمایم که اصطلاح ضد زنگ در بین بازار و فروشنده های لوازم همان اصطلاح علمی زنگ نزن یا استیل است

در مورد قفسه های ماشین ظرفشویی نیز باید گفت که هنگام خرید توجه داشته باشید كه اندازه قفسه ها با بشقاب ها، عمق قابلمه، كاسه و سایر ظروف هماهنگ باشد.

بعضی مدل های ماشین ظرف شویی نیز دارای آسیاب مخصوص هستند كه خرده های غذا را آسیاب كرده و همراه آب بیرون می فرستند، اما مدل های دیگری نیز هستند كه فاقد این قابلیت هستند و باید حتما ظروف را تمیز نموده و بعد از پاک کردن خرده غذا و آشغال های احتمالی همراه ظرف ها ، در آن قرار داد. پس اگر فرد تنبلی هستید و حوصله تمیز كردن ظروف را ندارید به این مساله مهم نیز توجه داشته باشید.

همچنین برخی از ماشینهای ظرفشویی ها دارای حسگرهایی هستند. حس گر یا همان سنسور با کمک آنها و با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن میزان كثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص می كند. و اصطلاحا به صورا اتوماتیک این مضوع را تشخیص می دهد.

برخی از ماشین ظرفشویی ها به آب گرم متصل می شوند كه معمولا در درجه 48 تا 55 درجه سانتیگراد تنظیم می شوند و شستشو و آبکشی انجام می دهند. ماشین های ارزان تر نیز از همین دما استفاده می كنند و ماشین های گران قیمت تر نیز خود دارای سیستم گرم كننده هستند و آب را گرم و ظروف را با آن می شویند. پس هنگام خرید توجه داشته باشید كه چه نوع ماشین ظرفشویی را انتخاب می كنید و اینکه چه مقدار آب برای شستشو مصرف می کنند و چه آبی سرد یا گرم استفاده می نمایند.

برنامه های شست و شوی ظروف از موارد مهم دیگری هستند كه هنگام خرید باید به آن توجه كرد. به گفته فروشنده ها اكثر ماشین های ظرفشویی دارای سه گانه برنامه شستشو هستند. برنامه سختی گیر آب، سیستم هوشمند ایمنی، برنامه شست و شوی سریع، معمولی، قوی، برنامه شستن میوه و سبزیجات و... برخی از آنها هستند و مثلا به سادگی م یتوان سبزی و میوه را در داخل آنها ریخت و عمل شستشو را انجام داد.

پس هنگام خرید توجه داشته باشید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاری دارید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری كنید. تمیز كردن فیلتر دستگاه و پاك كردن ظروف از غذای باقیمانده از كارهایی است كه عمر ماشین ظرف شویی را افزایش می دهد. آخرین نکته توجه به انرژی و نوع برق مصرفی وبرچسب انرژی ماشین ظرف شویی انتخابی شماست.تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:50 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


به طور کلی سه نوع ماشین ظرفشویی وجود دارد: ماشین ظرفشویی توکار، ماشین ظرفشویی رومیزی و ظرفشویی ایستاده .
ماشین ظرفشویی توکار را می توان زیر سینک ظرفشویی ، بین کابینت ها، زیر صفحه کابینتها بطور دائمی (البته تا زمانیکه کابینت ها را جابه جا نکنید) نصب کرد.
ماشین ظرفشویی رومیزی معمولا روی کابینت ها و... یا نزدیک سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار داده می شوند و به راحتی می توان آنها را جابه جا کرد. حتی ماشین ظرفشویی رومیزی را می توان در انباری نگهداری کرد و هنگام لزوم برای شستشوی ظروف در آشپزخانه نصب کرد. ماشین ظرفشویی احتیاج به شیر آبی برای ورود آب به دستگاه دارد همچنین لوله تخلیه آن نیز بایستی درون فاضلاب قرار گیرد.
ماشین ظرفشویی با ظرفیت های پایین یا به صورت نیمه پر هم کار می کنند، ظاهر ماشین ظرفشویی ها هم برای هماهنگی با محیط آشپزخانه دارای تنوع زیادی است که می توانید به راحتی ماشین ظرفشویی مورد نیازتان را هماهنگ با آشپزخانه اتان انتخاب کنید.
امروزه دسترسی مصرف کنندگان به انواع ماشین ظرفشویی ها با برچسب های مختلف مصرف انرژی بیشتر شده است. برچسب انرژی لوازم الکترونیکی راهنمای خوبی برای انتخاب وسایل برقی مطابق با بهینه مصرف انرژی می باشد.
اخیرا سعی شده که در طراحی ماشین های ظرفشویی نوآوری در ظاهر، کارایی ، اصول بهداشتی و بهینه سازی در مصرف انرژی در نظر گرفته شود. ماشین ظرفشویی های مختلفی در برندهای متفاوت در بازار وجود دارند که تنوع زیادی در کارایی و طراحی ظاهری دارند. ماشین ظرفشویی هایی با کنترل گرهای حسی و لمسی از انواع جدید ماشین ظرفشویی ها هستند که در انواع متفاوت در رنگ و طراحی درب وجود دارند.

ویژگی جدید به کار گرفته شده در ماشین ظرفشویی ها ، سنسورها هستند. نقش سنسور افزایش راندمان انرژی با تنظیم میزان آب مصرفی در ماشین ظرفشویی برای درجه ای از کثیفی ظروف می باشد. در بسیاری موارد این ویژگی تاثیری در گران شدن ماشین ظرفشویی ندارد.
ویژگی های جالب کاهش مصرف انرژی، شروع با تاخیر شستشو در برخی از مدلها هستند که به شما اجازه می دهند تا زمان هایی که نرخ انرژی پایین تر هست آنها را روشن کنید. این ویژگی همچنین باعث کاهش صدا در آشپزخانه می شود.
قابلیت هایی مثل قفسه های قابل تنظیم، قفسه بالایی متحرک و وجود فضاهای دندانه دار، تطبیق پذیری ماشین ظرفشویی را افزایش می دهد. بعلاوه، مدلهایی که سه کشو هستند نسبت به مدلهای قدیمی دو کشو برتری دارند. این طبقه کوتاه برای فنجانها یا سایر ظروفی که ارتفاع زیادی ندارند ایده آل است. بعضی از مدل ها طراحی بهتری برای سبد کارد و چنگال دارند که می توان سبد را برای استفاده بهتر از فضا به دو یا سه قسمت تقسیم کرد.

چقدر برای خرید ماشین ظرفشویی هزینه کنیم؟

اگر شما برای خرید ماشین ظرفشویی به بازار می روید، هزینه بیشتر برای خرید ظرفشویی، لزوما به معنای خرید بهترین ماشین ظرفشویی نیست. تعداد زیادی از ماشین ظرفشویی ها قیمت میانگینی دارند که بسیاری از آنها نه همه اشان تقریبا مشخصات و کاربردهای شان با ظرفشویی های گران قیمت یکی است. مثلا ، ما مدل معمولی یک برند لوکس را امتحان کردیم، که به خوبی بهترین مدل از برندی دیگر که قیمتش نصف برند لوکس بود، کارایی نداشت.
به طور کلی ما پی بردیم که قیمت گذاری ماشین های ظرف شویی تابعی از این اصول هستند: مدل های غیر تجملی را می توان کمتر از 500 هزار تومان خرید، مدل هایی که ویژگی های بیشتری دارند و عملکرد بهتری دارند قیمتشان بین 500 تا 900 هزار تومان است، و شما می توانید برای خرید برندهای لوکس تر با ویژگی ها و مشخصات بیشتر و جدیدتر یک میلیون و 500 و بالاتر هزینه کنید.
در مورد گارانتی ماشین ظرفشویی ها هم مطمئن شوید که همه جزییات در گارانتی در نظر گرفته شده باشد ، گارانتی اکثر ماشین ظرفشویی ها یک سال شامل قطعات و تعمیرات می شود. برخی از برندها هم گارانتی دو ساله ر ا در نظر می گیرند، حتی بعضی از کارخانجات هم مدت های طولانی تر مثلا سه تا پنج سال را برای ضمانت محصول خود در نظر می گیرند.

چگونه یک ماشین ظرفشویی بخریم:

چه چیزی ماشین ظرفشویی را با ارزش می کند؟ شستن ظروف. هدف از خرید وسایل در خرید مهمترین عامل است.
این عامل کمک می کند که مدلی را که عمل شستشو، آبکشی - مطابق اصول بهداشتی- را خوب انجام دهد، پیدا کنید.
وقتی ماشین ظرفشویی های مختلف را بررسی کردید، یک چک لیست می تواند کمک کند.
ماشین ظرفشویی های دارای چند بازوی آبپاش، دارای چرخه دمای بالا، دارای گرمکن آب داخلی و دارای قابلیت دفع مواد غذایی را پیشنهاد می کنیم . برچسب انرژی ماشین های ظرفشویی کمک می کند تا مخارج کارکرد وسیله را حذف کنید. مطمئن شوید گزینه های اضافی برایتان مفید هستند یا نه. مثل حالت آبکشی و غوطه وری ظروف در آب و داشتن قفسه های قابل تنظیم با ارتفاع ظروف.
هنگام خرید به دنبال ماشین ظرفشویی هایی که دارای بیشترین بازوی آبپاش هستند بگردید. مدل های ارزان تر یک بازوی آبپاش دارند در حالیکه مدل های گران تر بیش از سه بازوی آبپاش دارند.
نکته مهم دیگر این است که آبی که ظروف با آن شسته می شود واقعا داغ باشد . در حقیقت، برای تاثیر بیشتر مواد شوینده توصیه می شود دمای آب بیش از 55 درجه سانتی گراد باشد و منابع دیگر توصیه می کنند که دمای آب بیش از 70 درجه سانتی گراد باشد.
اگر به دنبال کاهش مصرف انرژی هستید مدلی را انتخاب کنید که سیستم شستشو با تاخیر داشته باشد و خودش به طور اتوماتیک در ساعاتی که پیک مصرف انرژی نیستند روشن شوند. البته ساکنین خانه در این ساعات در منزل حضور دارند، بنابراین برای اینکه آرامش آنها بهم نخورد ، مدل های عایق دار و کم صدا را انتخاب کنید.
قبل از اینکه برای خرید ماشین ظرفشویی اقدام کنید چند سوال از خود بپرسید:

چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده خواهید کرد؟

اگر شما می خواهید چند بار در روز از ماشین ظرفشویی استفاده کنید، مدلی را خریداری کنید که سیستم شستشوی سریع داشته باشد و ویژگی گرمایش حرارتی برای خشک کردن سریع ظروف را داشته باشد.
آیا شما علاقه مند به آشپزی و شیرینی پزی هستید یا معمولا زیاد مهمانی دارید؟

مدلی را انتخاب کنید که در آن قفسه ها قابل تنظیم باشند تا سینی های فر و سینی های پذیرایی در قفسات جا شوند.
در شرایط معمولی چقدر طول خواهد کشید تا ماشین ظرفشویی پر شود؟

اگر چند روز طول بکشد تا ظرف کافی برای تکمیل ظرفیت ماشین ظرفشویی جمع شود، بهتر است مدل هایی را که برنامه نیمه شور یا نیمه ظرفیت دارند را برای خرید انتخاب کنید.
اعضای خانواده شما زیاد هستند؟

اگر شما دارای خانواده بزرگ و پر جمعیتی هستید و دارای عروس و داماد و نوه هستید، انتخاب یک ماشین ظرفشویی با بالاترین ظرفیت را توصیه می کنیم. البته توجه کنید که قفسات قابل تنظیم و جای زیاد برای قرار دادن ظروف در ابعاد بزرگ کمک می کنند تا تعداد زیادی ظرف را به یکباره بشویید

تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:49 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی
تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:47 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی

ماشین های ظرفشویی در مدل های کوچک استاندارد ، توکار و مجزا به فروش می رسند شما می توانید با توجه به محلی که برای این دستگاه در نظر رگفته اید ، تعدد افراد خانواده و همچنین سلیقه خود ،مدل مناسب را انتخاب کنید.

مخزن

مخزن ماشین های ظرفشویی ارزان از جنس پلاستیک و مدل های گران تر،فولاد ضد زنگ ( اصطلاحا استیل ) است.جنس استیل دچار زنگ زدگی ، رسوب و لک نمی شود.این گونه مخزن ها را با مواد شوینده دارای سفید کننده نباید شست.

قفسه ها

قفسه ها را با دقت بررسی کنید تا از مناسب بودن اندازه انها برای قرار دادن بشقاب، قابلمه ، کاسه و خلاصه بیشتر ظروف خود مطمئن شوید.شاید ظروفی داشته باشید که در هیچ ماشین لباسشویی جا نشوند. در این صورت باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظروف را با دست بشویید.بعضی از ماشین های ظرفشویی سه قفسه دارند. این مدل ها ممکن است کار شما را محدود کنند.قفسه بیشتر این دستگاهها دو طبقه و گاهی دارای قابلیت شیب دار شدن است.

مصرف آب

ماشین های ظرفشویی آب بسیاری مصرف می کنند. البته اگر ماشین کاملا پر باشد، مقدار آب مصرفی ان از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف می شود تفاوت چندانی ندارد.کمترین مقدار مصرف آب را می توئانیم در دمای 65 درجه ببینیم.برای اطمینان یافتن از مقدار کم مصرف آب،مدل های مختلف آنها را با دقت بررسی و با یکدیگر مقایسه کنید.

فیلتر غذا

بعضی از مدلهای ماشین ظرفشویی آسیاب مخصوصی دارند. این قطعه خرده ها غذا را آسیاب می کند و همراه آب بیرون می ریزد.اما در مدل هایی که از این امکان بی بهره اند باید ظروف را قبل از قرار دادن در آنها با دستمال مرطوبی پاک کرد.

شستشوی هوشمند

بعضی مدل های ماشین ظرفشویی حسگر هایی دارند که با عبور دادن نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن میزان کثیفی آب و زمان خالی شدن و تعویض ان را مشخص می کنند.

نشانگر کسری نمک

املاح موجود در آب ، بازده ماشین های ظرفشویی را پایین می آورند.به همین دلیل در آنها از سختی گیری های شیمیایی استفاده می شود که به طور مداوم به نمک مخصوص نیاز دارند.این نشانگر ، میزان کسری نمک را برای افزودن نمک مخصوص نشان می دهد.

آب گرمکن

تقریبا همه ماشین های ظرفشویی به آب گرم متصل می شوند.این آب گرم معم.لا بین ُ 48 تا 55 درجه سانتیگراد قابل تنظیم است. ماشین های ارزان از همین دمای آب استفاده می کنند درحالی که ماشین های گران دارای سیستم گرم کننده هستند .برای شستن چربی و پاک شدن مواد شوینده ، دمای آب باید 60 درجه باشد.از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و اب کشی مکرر را از بین می برد و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود مدل های جدیدتر ، ظروف را با آّ داغ می شویند و با آب شرد ابکشی می کنند. به این ترتیب در مصرف برق نیز صرفه جویی می شود.

دماهای شستشو

حسگر های ماشین های ظرفشویی میزان کثیف بودن ظروف را تشخیص می دهند و به طور خودکار زمان شستشو، دما و میزان آب مصرفی را مشخص می کنند. در این ماشین ها دماهای شستشو معمولا از 40 تا 80 درجه سانتیگراد متغیر است.بهترین دما نیز 65 درجه سانتیگراد است.

برنامه های شستشو

ماشین های سه برنامه شستشو دارند، سبک، معمولی و سنگین .از جمله برنامه های دیگر می توان شستشوی ظروف چینی و کریستال، قابلمه ، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه را نام برد.هنگام خرید مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن قابلیت های اضافه که فقط موجب گرانتر شدن دستگاه می شوند، نیاز های شما را برطرف کنند.

تعویق شستشو

با این برنامه می توانید زمان شستشو را 3 ، 6،9،12 و در برخی مدل ها تا 24 ساعت به تاخیر بیندازید.کافی است ظرف ها را در دستگاه قرار دهید ،مواد شوینده را داخل محفظه مخصوص آن بریزید و برنامه مورد نظر و زمان شروع ه کار را انتخاب کنید.

خرید مدلی با این قابلیت را به خانم های شاغل و افرادی پیشنهاد می کنیم که مشغله زیادی دارند و معمولا فراموش می کنند دستگاه را در زمان مورد نظر روشن کنند.

سوراخ های آبفشان

بازوهای شوینده ای که درون ماشین ظرفشویی تعبیه شده اند سوراخهایی دارند که آب با فشار از آنها خارج می شود. سوراخ های ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن

ماشین های ظرفشویی که خشک کن دارند ، برق زیادی مصرف می کنند. اما در مدل هایی که مخزنشان استیل است، چون این جنس حرارت را نگه می دارد ، خشک شدن عادی ظروف با سرعت بیشتری همراه است.

مقدار صدا

ماشین های ظرفشویی اصولا پر سروصدا هستند . این صدا ها از گردش موتور ، فشار آب و ... ایجاد می شوند. در دستگاههایی که دیواره عایق کاری شده دارند صدای مزاحم تا حد زیادی - نه کاملا بر طرف شده است. اگر از صدای کار کردن دستگاه آزرده خاطر می شوید. به شما پیشنهاد می دهیم ماشین های 42 دسی بل را انتخاب کنید.این دستگاهها هنگام کار کردن کمترین صدا را دارند.

نگهداری

در نگهداری این دستگاه، مهمترین نکته تمییز کردن فیلتر آن است که باید ماهی یک مرتیه انجام شود.نکته دوم را نیز باید پاک کردن ظروف از غذاهای باقی مانده دانست

تاريخ : چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ | 18:46 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


1- شرکت فراگامان نمایندگی ماشین ظرفشویی موریس Morris http://www.faragamandw.com/

2- شرکت گلد ایران نمایندگی ماشین ظرفشویی ال جی LG www.goldiran.ir/

3- ماشین ظرفشویی مجیک Magic http://www.magic.ir/products.aspx

4- شرکت سهند الکترونیک کیش نماینده شرکت بلومبرگ Blomberg http://blomberg.ws/default/

5- شرکت سیهاوی نمایندگی ماشین ظرفشویی بوش Bosch http://sehawi.com/

6- شرکت آریان چابهار نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ AEG

7- شرکت سپید موج کیش نمایندگی ماشین ظرفشویی بکو BEKO http://www.bekoiran.ir

8- شرکت سام سرویس نمایندگی فروش ماشین ظرفشویی سامسونگ Samsung http://samservice.com/

9- شرکت الکترولوکس ایران نمایندگی محصولات الکترولوکس Electro lux

10-شرکت بازرگانی سیهاوی نمایندگی ماشین ظرفشویی آریستون Ariston http://sehawi.com/

11- شرکت ستاره جهانی کیش نمایندگی کنوود Kenwood http://www.kenwoodworld.ir/

12- شركت نيكان نماينده اكسپريال، ايندزيت، آريستون و شولتز http://www.nikan-co.com

13- شرکت پیراد کیش نمایندگی بیم BEEM http://www.beemco.ir

14-شرکت بدرسان الکتریک نمایندگی تک الکتریک TechElectric www.badrsun.com/

15- شرکت فرازرین نمایندگی محصولات کندی و زیرووات http://www.farazarrin.com

16- شرکت بایاتک نمایندگی بایاتک – هوور BAYATEC- HOVVER http://www.bayatec.com

17- بازرگانی شمیم کیش نمایندگی بلک اند دکر و میجر MAJOR- BLACK & DECKER

18- شرکت آسیا کیش نمایندگی محصولات دلونگی FELLER- DELONGHI

19- شرکت تهران بوران نمایندگی براون Braun http://www.tehran-bouran.com

20- شرکت شکوفا الکتریک نمایندگی فیلیپس Philips http://www.shekofa.ir

21- شرکت کن کالا نمایندگی زاروتی Zarotti

22- شرکت پرکيش نماينده محصولات تفال -رونتا ، هيتاچي و کلون http://www.parkish-co.com/

23- شرکت بازرگانی سیهاوی نمایندگی لوازم خانگی زیمنس http://www.

تاريخ : سه شنبه یکم فروردین ۱۳۹۱ | 18:39 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 


بهترین روغن برای پخت وپز کدام است؟

«بهترین روغن برای پخت وپز کدام است؟» این یکی از رایج ترین سوال هایی است که بیشتر افراد از متخصصان تغذیه می پرسند زیرا بارها و بارها شنیده اند که روغن ها می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را افزایش دهند و باعث چاقی شوند...

 

آنچه در این مطلب می خوانید، پاسخ های متخصصان تغذیه به ۵ سوال متداول درباره روغن های خوراکی است.

 

● آیا روغنی وجود دارد که استفاده از آن برای آشپزی توصیه نشود؟

بله، بدترین نوع روغن، همان روغن های جامد هستند که در محصولاتی مانند چیپس، کراکر و شیرینی ها به وفور از آنها استفاده می شود. این روغن ها در گروه روغن های هیدروژنه قرارمی گیرند. این روغن ها گیاهی هستند و ساختار آنها به طور شیمیایی تغییر داده می شود بنابراین احتمال فاسد شدنشان کمتر است.

 

در واقع با هیدروژنه کردن ماندگاری روغن و محصولاتی که این روغن در تهیه آنها استفاده می شود، بالا می رود. روغن هیدروژنه حتی در مقادیر خیلی کم، می تواند روی سلامت قلب آثار مخرب و جبران ناپذیری داشته باشد. این روغن HDL (کلسترول خوب) را کاهش و سطوح LDL (کلسترول بد) و خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. از این رو، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند بیشتر از یک درصد از کل کالری های روزانه از چربی ترانس (که به وفور در روغن های جامد یافت می شوند) تامین نشود. این میزان برای زنان، کمتر از ۲ گرم است زیرا زنان معمولا کمتر از ۲ هزار کیلوکالری در روز به انرژی نیاز دارند.

 

 

● کدام یک بهتر است: کره یا روغن زیتون؟

 

روغن زیتون انتخاب بهتر و سالم تری است اما کره هنوز هم جایگاه خودش را دارد. تمام روغن ها ترکیبی از اسیدهای چرب مختلف شامل اسیدهای چرب غیراشباع تک زنجیره، اسیدهای چرب غیراشباع چند زنجیره و اسیدهای چرب اشباع هستند، اما در هر روغن یک نوع از اسیدهای چرب بیش از دیگر اسیدها وجود دارد و بر این اساس خاصیت ویژه ای خواهدداشت.

 

به طور مثال، روغن زیتون که از چربی غیراشباع تک زنجیره ای تشکیل شده خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را از طریق کاهش سطح LDL و افزایش سطح HDL پایین می آورد. از طرفی کره، یک چربی اشباع است که سطح LDL را افزایش می دهد و باعث التهاب در عروق می شود. به همین دلیل استفاده از روغن زیتون بهترین انتخاب خواهد بود.

 

شاخص هایی مانند بو، طعم و ایجاد بافت مناسب از بهترین کاربردهای کره در تهیه کیک ها، بیسکویت ها و خمیر شیرینی پزی هستند، بنابراین خوب است گاهی برای تنوع برای پخت این خوراکی ها، از کره استفاده کنیم و از آن لذت ببریم.

 

تفاوت دیگر کره با روغن زیتون آن است که کره در دمای اتاق جامد است و بهتر می توان مقادیر مصرف آن را کنترل کرد اما در مورد روغن زیتون، این مشکل وجود دارد که نمی توان مقادیر زیاد روغن جذب شده را حدس زد.

 

 

 

● چه تفاوتی بین روغن زیتون معمولی، بکر و فرابکر وجود دارد؟

 

در ساده ترین حالت روغن زیتون از له کردن زیتون ها به دست می آید و پس از مرحله له کردن، مایه خمیری شکل به دست می آید که با تحت فشار قرار دادنش، روغن از آن خارج می شود. اگر این روغن اسیدیته پایین و طعم و بوی خوبی داشته باشد، آن را در زمره روغن زیتون بکر یا فرابکر قرار می دهیم. (کیفیت روغن زیتون بکر از روغن زیتون فرابکر کمی پایین تر است.)

 

این نوع برای استفاده در غذاهای آبکی، ریختن روی سبزی ها و درست کردن سس سالاد مناسب است. زمانی که این روغن ها حرارت داده شوند، بو و طعم ملایم خود را از دست می دهند. (بعضی از سرآشپزها هنوز هم استفاده از روغن زیتون فرابکر را برای پخت وپز ترجیح می دهند.) هر چه روغن زیتون رنگ و بوی تندتری داشته باشد، طعم و مزه بهتر و قوی تری نیز خواهد داشت.

 

اگر این روغن، سطح اسیدی بالا داشته یا بی کیفیت باشد، می توان چنین نتیجه گرفت که، تصفیه و با روغن بکر یا فرابکر مخلوط شده و یک روغن زیتون معمولی به دست آمده است. از چنین روغنی می توان برای پخت و پز استفاده کرد. نباید فراموش کرد که انواع روغن زیتون ها در حفظ سلامت قلب موثر هستند هر چند که انواع بکر و فرابکر (روغن زیتون) آنها آنتی اکسیدان های بیشتری دارند.

 

 

 

● چطور با اینکه روغن ها چاق کننده هستند، باز هم مفید تلقی می شوند؟

 

روغن ها ممکن است چاق کننده باشند چون در مقایسه با دیگر مواد غذایی کالری بالایی دارند. (نزدیک به ۱۲۰ کیلوکالری در هر قاشق غذاخوری) بنابراین به راحتی با کمی زیاده روی در مصرف آنها دچار افزایش وزن خواهید شد. کالری کره از سایر روغن ها کمتر است، چون در میان ترکیب های آن، آب هم وجود دارد. (هر قاشق غذاخوری کره، ۱۰۰ کیلوکالری انرژی دارد).

 

اگر می خواهید مصرف همه انواع چربی را کنار بگذارید، لطفا دست نگه دارید زیرا بدن به مقداری چربی نیاز دارد و بدون چربی، نمی تواند ویتامین های محلول در چربی مانند A، D، E و ویتامین K را جذب کند به علاوه، اسیدهای چربی که برای سلامت پوست، مو، قلب و مغز ضروری هستند، از دست خواهید داد.

 

 

 

● روغن ها را کجا باید نگه داشت؟

 

حرارت، نور و اکسیژن ارزش غذایی روغن ها را پایین می آورند و باعث تشکیل رادیکال های آزاد که خاصیت سرطان زایی دارند، می شوند. روغن های غنی از اسیدهای چرب غیراشباع چند زنجیره ای مانند گردو و دانه کتان، بهتر است در یخچال و در ظروف دردار نگهداری شوند.

 

روغن های حاوی اسیدهای چرب غیراشباع تک زنجیره مانند روغن زیتون را که مقاومت بیشتری دارند نیز باید در ظروف در دار نگه دارید، البته در یک مکان تاریک و دور از اجاق گاز و دیگر منابع حرارتی. چربی های اشباع شده، مانند کره مقاومت بیشتری در برابر گرما، نور و اکسیژن دارند اما باید کره را که حاوی چربی اشباع است در یخچال قراردهید زیرا حاوی ذرات جامد شیر است و زود فاسد می شود.

 

در شرایط مطلوب، تقریبا روغن ها حدود ۶ ماه تا یک سال ماندگاری خواهند داشت. بهتر است روغنی بخرید که در قسمت عقب قفسه فروشگاه قرار دارد زیرا نور شدید که می تواند باعث فساد آن شود، کمتر به آن رسیده است. علاوه بر این به تاریخ تولید و انقضای آن هم توجه کنید.

 تاريخ : سه شنبه یکم فروردین ۱۳۹۱ | 18:27 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی


 


گوشت چرخ کرده را در فریزر نگذارید

گوشت قرمز، یکی از مواد غذایی مغذی و مفید و جزو بهترین منابع دریافت پروتئین است که تقریبا هفته ای ۲، ۳ بار در سفره غذایی خانواده های ایرانی جای دارد. بد نیست بدانید که بهترین محل برای نگهداری گوشت قرمز تازه و گرم تا ۷۲ ساعت درون یخچال با دمایی حدود ۴ درجه سانتی گراد بالای صفر عنوان می شود...

 

اما اگر بخواهید آن را بیشتر از ۷۲ ساعت نگهداری کنید، باید درون فریزری با دمای نزدیک به ۱۸ درجه سانتی گراد قرار دهید. گوشت قرمز بدون چربی، اگر در شرایط و دمای مناسب نگهداری شود، تا یک سال قابل مصرف است اما اگر گوشت مصرفی شما چربی داشته باشد، به دلیل اکسیده شدن چربی در اثر قرار گرفتن در مجاورت هوا، تغییر طعم و گاهی رنگ می دهد و مدت زمان ماندگاری اش هم کمی پایین تر می آید. با این مقدمه، سراغ دکتر آراسب دباغ مقدم، دامپزشک و متخصص بهداشت مواد غذایی رفتیم تا ایشان ما را بیشتر با چند و چون نگهداری درست و اصولی گوشت قرمز آشنا کنند.

 

▪ آقای دکتر! بهترین روش برای نگهداری گوشت قرمز چیست؟

 

اگر شما قصد نگهداری طولانی مدت گوشت را دارید، باید بلافاصله و با حداکثر سرما آن را منجمد کنید تا کیفیت و ارزش غذایی آن در بالاترین سطح باقی بماند.

 

▪ چطور می توان این انجماد سریع را انجام داد؟

 

برای این کار تنها کافی است که پس از خریدن گوشت قرمز، آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به صورت کاملا نازک، درون یک نایلون پلاستیکی پهن اش کنید و آن را داخل فریزر بگذارید. هرچه حجم گوشت درون بسته کمتر باشد و شما آن را پهن تر و نازک تر کرده باشید و دمای فریزرتان کمتر باشد، گوشت هم زودتر یخ می زند و کیفیت بالای آن هم از دست نمی رود.

 

▪ چرا اینقدر روی نازک و کم حجم بودن بسته بندی گوشت تاکید دارید؟

 

به دلیل اینکه اگر بسته بندی شما ضخیم و پرحجم باشد، احتمال یخ نزدن سریع گوشت هایی که در مرکز بسته بندی قرار دارند، وجود خواهد داشت و این امر می تواند باعث ایجاد فساد در مرکز بسته بندی و انتشار آن

به سایر قسمت ها بشود یا تغییر کیفیت گوشت را در پی داشته باشد.

 

 

▪ آیا لکه های سفید یا سیاهی که پس از انجماد روی گوشت پیدا می شوند، نشانه فساد آنهاست؟

ببینید! اگر روی بسته بندی شما سوراخ یا پارگی وجود داشته باشد ممکن است آب سطحی گوشت به سرعت بخار بشود و لکه های سفیدی که سوختگی انجماد نام دارد، روی بافت سطحی گوشت دیده شود. اما اگر لکه های سیاه پیش از انجماد گوشت روی آن نباشد و پس از

 

فریز کردن به وجود بیایند احتمال آلودگی قارچی در آن قسمت گوشت دور از انتظار نیست.

 

▪ دلیل به وجود آمدن این آلودگی قارچی چه چیزی می تواند باشد؟

 

تغییر مداوم دما و رطوبت فریزر در اثر باز و بسته کردن بیش از اندازه در آن. در ضمن اگر پس از انجماد، روی گوشت لکه های سیاه به وجود بیاید، بهتر است از خیر خوردن آن بگذرید!

 

▪ آقای دکتر! گوشت چرخ کرده را تا چه مدتی می توان در فریزر نگه داشت؟

 

تا هیچ مدتی! به علت خرد شدن بافت، وجود چربی آزاد شدن آنزیم ها و دخالت داشتن چند پروسه دستکاری در گوشت چرخ کرده این گوشت را به هیچ عنوان نباید در فریزر نگهداری کرد.

 

▪ پس تکلیف طرفداران گوشت چرخ کرده چیست؟

 

کسانی که قصد استفاده از گوشت چرخی را دارند، باید گوشت را به صورت تازه به تازه چرخ کنند و حداکثر تا ۳ روز آن را داخل یخچال بگذارند. اگر هم امکان چرخ کردن مداوم گوشت تازه برایشان وجود ندارد، می توانند گوشت قرمز فریز شده شان را در صورت نیاز از فریزر خارج و چرخ و استفاده اش کنند. در هر صورت، فریز کردن گوشت چرخ کرده به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

▪ از بحث انجماد که بگذریم، بهترین روش برای باز کردن یخ گوشت چه روشی است؟

 

بهتر است اول این نکته را یادآور بشوم که برعکس انجماد که باید خیلی سریع انجام شود، باز شدن یخ گوشت باید خیلی آهسته و تدریجی صورت بگیرد تا قطرات آب درون گوشت

به صورت سوزنی از آن خارج شوند و به این ترتیب بافت این ماده غذایی پاره نشود و مواد مغذی اش به شکل خونابه هدر نرود.

 

 

▪ برای این از دست دادن دمای تدریجی پیشنهادی هم دارید؟

بله. چند روش بسیار مطمئن از نظر تغذیه ای و بهداشتی برای باز کردن یخ گوشت وجود دارد. روش هایی مانند خارج کردن گوشت از فریزر و انتقال آن به یخچال، حداقل ۲۴ ساعت قبل از پخت؛ یخ زدایی کردن گوشت در مایکروفر که از نظر تغذیه ای مشکلی را برای آن پیش نمی آورد؛ گرفتن گوشت زیر شیر آب روان با دمایی حدود ۲۰ درجه سانتی گراد و با فشاری که اجزای ریز و اضافی گوشت از آن کنده شوند یا قرار دادن گوشت یخ زده به طور مستقیم درون قابلمه البته به شرطی که از قبل تکه تکه و بسته بندی شده باشد.

 

 

▪ یعنی قرار دادن گوشت یخ زده به صورت مستقیم درون قابلمه بهتر از یخ زدایی کردن آن درون آب راکد گرم است؟

صددرصد! علاوه بر اینکه امکان وجود آلودگی میکروبی در آب راکد وجود دارد، ممکن است در صورت قرار دادن گوشت درون آب راکد، خونابه آن خارج شود و شما آن را دور بریزید و در این صورت از هیچ کدام از ارزش های تغذیه ای مفید گوشت بهره مند نشوید. اما اگر شما گوشت یخ زده را به طور مستقیم داخل قابلمه بیندازید، آن وقت خونابه احتمالی آن وارد غذایتان می شود و به این ترتیب شما یک غذای مغذی را در سفره خانواده تان خواهید داشت.

 

 

▪ آیا افزودن ادویه یا پیاز به گوشت، قبل از قرار دادن آن داخل فریزر مشکلی برای گوشت ایجاد نمی کند؟

اکثر ادویه ها خاصیت ضدمیکروبی دارند و

 

به نظر نمی رسد که اضافه کردن آنها به گوشت مشکلی را پیش بیاورد اما افزودن پیاز به این ماده غذایی برای مدت بیشتر از ۲ یا ۳ روز پیشنهاد نمی شود چون پیاز، قوام گوشت را از بین می برد و آن را لیز و لزج می کند.

 

▪ آیا توصیه خاص دیگری هم برای نگهداری سالم تر و بهداشتی تر گوشت دارید؟

 

مهم ترین توصیه این است که حتما تاریخ قرار دادن گوشت داخل فریزر را با یک ماژیک مناسب روی بسته بندی آن بنویسید و گوشت هایی که زودتر داخل فریزر گذاشتید را هم زودتر مصرف کنید تا همیشه گوشتی با بهترین کیفیت را در دسترس داشته باشید. در ضمن بهتر است که از باز و بسته کردن زیاد در فریزر خودداری کنید تا دما و رطوبت داخل آن مدام تغییر نکند و مشکلی برای گوشت قرمز شما پیش نیاید.

 

در ضمن باید گوشت تازه را در محل های مناسبی که به منظور نگهداری گوشت داخل یخچال تعبیه شده قرار دهید تا خونابه گوشت روی سایر خوراکی ها نریزد و آلودگی های احتمالی گوشت خام به سایر مواد غذایی نفوذ پیدا نکند. در آخر هم باید بگویم که اگر تمام شرایط نگهداری گوشت را به درستی رعایت کنید، مشکلی از نظر تخریب پروتئین یا سایر مواد مغذی برای این ماده غذایی پیش نخواهد آمد.

 تاريخ : سه شنبه یکم فروردین ۱۳۹۱ | 18:25 | نویسنده : احمد بافنده بیدگلی
پروتئین ها بخشی از ترکیبات مواد غذایی هستند که با مقدارهای مختلف در آنها موجودند. پروتئین های دارای منشاء حیوانی کیفیت خوبی دارند. با وجود این بعضی از مواد غذایی گیاهی «حبوبات، غلات، نان...) دارای مقادیر کمی پروتئین هستند که ارزش حیاتی آنها پایین تر از پروتئین های حیوانی است، اما به مقدار آنها جالب توجه هستند. در مورد منابع غنی از پروتئین بطور کامل توضیح می دهیم:

1-گوشت قرمزگوشت های گاو، گوسفند، اسب، صرف نظر از آنکه چه قسمتی از بدن حیوان باشد، دارای ویژگیهای تغذیه ای شبیه به هم هستند. مزّیت تغذیه ای گوشت به غنای پروتئینی آن بستگی دارد (15 تا 20% گوشت، پروتئین است). گوشت غنی از فسفر، آهن و ویتامین های گروه B (مخصوصاً B1 ) است. میزان چربی های آن بر حسب نوع حیوان و قسمت بدن به طور قابل توجهی متغیراست. به طور متوسط 170 کیلوکالری برای هر 100 گرم، انرژی تولید می کند. ارزش غذایی « گوشت قرمز برابر گوشت سفید» است. گوشت کاملاً پخته شده همان ارزش گوشت خام یا گوشتی را دارد که مختصراً پخته شده باشد. اما پختن کامل برای از بین بردن انگل ها (مخصوصاً تنیا ) لازم است.

ویژگیهای خاص بعضی از گوشت های قرمز
- گوشت گوسفند اغلب چرب است، حتی وقتی کم چربی ترین بخش های آنها مصرف گردد.
- گوشت گوساله غنی از نوکلئوپروتئین ها است و مصرف خیلی زیاد آن می تواند عمل عضلات را مختل کند.
- اسب دارای گوشت کم چربی است (2% چربی). برخلاف آنچه مدتهای مدید فکر می شد، نباید بصورت خام مصرف شود.
- گوشت ها ترجیحاً بهتر است بصورت کباب یا بریان شده مصرف گردند و از گوشتهای سرخ شده، روغن پرشده، آبگوشت و سس های چرب که دارای هضم مشکل هستند، خودداری شود.

- گوشتهای چرخ شده نباید مصرف گردند، مگر با رعایت احتیاط کافی و بصورت گوشت چرخ شده و یخ زده . اگر گوشت را در منزل، خودتان چرخ کرده و تا دو ساعت بعد، آن را مصرف کنید خیلی بهتر است و یا اینکه چرخ کردن گوشت توسط فروشنده در مقابل خودتان انجام شود و تا دو ساعت بعد مصرف گردد یا در دمای 19- درجه فریز شود.

- گوشتها را نباید بصورت خام مصرف کرد.

برای خریداری گوشت حتماً به تازگی و زمان تولید آن دقت کنید و برای نگهداری طولانی در دمای 18- درجه نگهداری شود.
نگهداری طولانی مدت و کیفیت بهداشتی پایین، ارزش غذایی پروتئین موجود در گوشت را کاهش می دهد.

2-فرآورده های امعاء و احشاء، ماکیان و گوشت شکار
الف) امعاء و احشاء: زبان و دل دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت هستند.

- جگر از جالب ترین احشاء است. به همین جهت است که مصرف یک بار در هفته آن را برای ورزشکاران توصیه می کنیم (اما نباید بیش از یک بار در هفته مصرف گردد چون دارای نوکلئو پروتئین ها و کلسترول است). جگر یک منبع قابل توجه پروتئین( 20 تا 22 درصد)، آهن، عناصر کمیاب، فسفر، ویتامین های گروه B (B1, B2, B6, pp, B12) و ویتامینAاست. جگر بره دارای ارزش تغذیه ای معادل جگر گاو(غنی ترین جگر) است.

- امعاء و احشاء دیگر: پاچه، کله، سیرابی، و مغز از نظر بافت عضلانی فقیر، اما غنی از نظر نوکلئو پروتئین ها هستند و قابل مقایسه با ارزش تغذیه ای جگر نمی باشند. پس آنها را باید خیلی کم مصرف کرد. چون دارای چربی زیاد هستند، خصوصا در زمان پیش از مسابقات نباید مصرف شوند.

ب) ژامبون ها و سوسیس های خشکی که خیلی چرب نیستند، می توانند جایگاهی در تغذیه ورزشکاران داشته باشند، ولی سطح پروتئین آنها پایین است.

ج) ماکیان: گوشت ماکیان دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت قرمز است، البته میزان چربی در گروهی از آنها مثل جوجه کبوتر و بوقلمون کم (6 تا 12 درصد) و در مرغ، غاز و اردک بالا (18 تا 32 درصد) می باشد. میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آنها یکی از نکات مثبت است.

د) گوشت شکار کم چربی است: مانده آنها نباید مصرف گردد، به صورت بریان یک منبع عالی پروتئین است.

img/daneshnameh_up/3/3c/Poweful_food.jpg

3- ماهی ها
ارزش تغذیه ای ماهی مشابه گوشت است. ماهی غنی از پروتئین (15 تا 20 درصد)، فسفر، گوگرد، آهن (آهن کمتری نسبت به گوشت دارد)، مس و ید است، همچنین غنی از ویتامین های گروه B می باشد. ماهی های چرب حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین های A وD هستند.

ارزش انرژی زایی ماهیها برحسب میزان چربی آنها از 80 تا 200 کیلوکالری برای هر 100 گرم متغیر است، اما در هر حال این چربی ها با ارزش هستند، چون دارای اسیدهای چرب با یک پیوند دوگانه و یا چند پیوند دوگانه هستند و در بین اسیدهای چرب دارای چند پیوند دوگانه، اسیدهای چرب امگا– 3 وجود دارد. در پخت ماهی نیز باید همان نکات احتیاطی که در مورد گوشت توصیه شده رعایت کنید: ماهی را کباب کنید یا در فر یا با بخار آب طبخ نمایید.

از کاربرد سس ها، سرخ کردن و در آب نمک خواباندن ماهی که موجب مشکل شدن هضم آن می گردد خودداری کنید.

4-تخم مرغ
ارزش تغذیه ای آن خیلی نزدیک به مواد غذایی است که قبلاً مورد مطالعه قرار دادیم. تخم مرغ حاوی 14 درصد پروتئین است، که از نظر کیفیت بهترین بوده و بیشترین تعادل اسیدهای آمینه در بین تمام مواد غذایی را داراست. چربی های آن (12 درصد) در زرده تجمع یافته اند و سفیده عملاً فاقد چربی است.
آنچه مربوط به املاح می گردد:
سدیم عمدتاً در سفیده وجود دارد، آهن، پتاسیم و کلسیم به مقدار خیلی کم در سفیده وجود داشته و می توان گفت که فقط در زرده وجود دارند. زرده همچنین از نظر ویتامین ها غنی تر است:
دو سوم ویتامین های B1 ، B2 و کل ویتامین های A و D در زرده وجود دارد. تخم مرغ تازه یا «خیلی تازه» که دارای تاریخ بسته بندی است دارای بیشترین ضمانت می باشد. به استثناء موارد عدم تحمل، تخم مرغ تازه و خوب تهیه شده، پخته شده بصورت نرم یا سفت، دارای هضم آسان است. و این مسأله تخم مرغ را غذای مناسبی برای زمان تمرین و پیش از مسابقات می کند. یادآوری می کنیم که پروتئین های سفیده تخم مرغ اگر پخته نباشد، توسط بدن قابل استفاده نیست. تخم مرغ بکار رفته در مخلوط های غذایی مثل سوپ ها، دسرها، شیرینی های سبک (بدون خامه) همیشه خوب هضم می گردد.

5-فرآورده های لبنی
لبنیات منابع پروتئین، با ارزش حیاتی بالا هستند و بخصوص از نظر کلسیم تا حد قابل توجهی غنی می باشند. کلسیم موجود در لبنیات بهترین شرایط جذب را دارد و با فسفر متعادل بوده و با مقدار کمی ویتامینD همراه است.

اگر فرد ورزشکار تمایل بیشتری به مصرف لبنیات داشته باشد، می توان بخشی از سهم گوشت را با لبنیات جایگزین کرد، ولی نمی توانیم به جای لبنیات گوشت را توصیه کنیم، چون ورزشکار دچار کمبود کلسیم می شود.

الف - شیر
در ایران شیر گاو بیشتر مصرف می گردد. شیر یک ماده غذایی تقریباً کامل است که تنها از نظر ویتامین Cو آهن فقیر است. مقدار پروتئین های آن 5/3 درصد، کربوهیدارت 5 درصد و مقدار استاندارد چری 5/3 درصد در نظر گرفته شده است. شیر غنی از کلسیم و فسفر و حاوی پتاسیم، سدیم، کلر، ویتامین های گروه B، ویتامین Aو در تابستان کمی ویتامینDاست. دارای آب خیلی زیاد است و ارزش انرژی زایی متوسط می باشد: 70 کیلوکالری برای 100 گرم شیر. بزرگترین مسئله در مصرف شیر بهداشت آن است.

* شیرهای تغییر داده شده: شیرهای تغلیظ شده و شیر خشک

- شیر تغلیظ شده بدون شکر – طریقه مصرف: یک حجم شیر را با یک حجم آب مخلوط نمایید. شیر بدست آمده، ارزش شیر معمولی را داشته و همان کاربرد را دارد.

- شیر تغلیظ شده شیرین – یک ماده غذایی با انرژی زیاد است. طریقه مصرف: یک حجم شیر را با دو حجم آب مخلوط کنید. از آن می توان برای تهیه مواد غذایی شیرین نیز استفاده کرد.

- شیر خشک: کمتر از 6 درصد آب دارد. انواع مختلفی از شیرهای خشک وجود دارد که عبارتند از: شیرخشک کامل، شیر خشک بدون چربی، شیر خشک دارای شکر یا بدون شکر. برای مصرف آنها100 گرم شیر خشک را در 9/0 لیتر آب حل می کنیم. شیری که بدین ترتیب تهیه می گردد دارای ارزش تغذیه ای شیر اولیه است و مصرف کردن این نوع شیرها برای غنی کردن پروتئین مصرفی ورزشکار کارایی زیادی دارد.

برخلاف اعتقادی که هنوز به طور گسترده وجود دارد، ماست بدون کلسیم نمی باشد، بلکه ماست یک منبع کلسیم است که همان ارزش شیر را دارد و می توان گفت ماست نوعی شیر اختصاصی است.

* دسرهای دارای شیر و بستنی
این دسته شامل خامه، دسرها، شیرینی های تهیه شده با آرد، شیرینی خامه ای ، کافه گلاسه و همچنین بستنی ها، بستنی تخم مرغی و بستنی میوه ای می باشد.

دسرها بر حسب ترکیباتشان، کم و بیش منبع پروتئین و کلسیم هستند، اما تمام آنها دارای مقدار مهمی قند ساده نیز می باشند.
قابلیت هضم بستنی ها، بستگی به ترکیب و درجه حرارت آنها دارد. مقدار زیاد خامه اغلب دارای هضم مشکل است. در صورتی که سرد مصرف شود، هضم مشکل تری دارد. از خوردن این مواد غذایی در دوران مسابقات و مخصوصاً روزهای مسابقات باید خودداری کرد.

img/daneshnameh_up/4/4e/Fruits2.jpg

ب‌- پنیرهاپنیرها عملاً فاقد کربوهیدرات هستند. قسمت اعظم ویتامینهای گروه B پنیر، به استثناء ویتامینهای B2 و B12 وارد لاکتوسرم شده، از بین می رود. میزان ویتامینAپنیر زیاد است (غیر از پنیرهایی که از نظر چربی فقیر هستند).
ارزش انرژی زایی پنیرها (از 100 تا 400 کیلوکالری بر حسب آنکه پنیر تازه باشد یا دارای بافت سفت ) متغییر است.جایگزینی مواد غذایی پروتئینی:


مواد زیر دارای گرم پروتئین مساوی هستند:

- 100 گرم گوشت قرمز یا سفید یا امعاء و احشاء

- 100 گرم ماهی (وزن خالص)

- 2 عدد تخم مرغ

- نیم لیتر شیر یا معادل آن از لبنیات.

هیچ وقت نباید یک ماده غذایی لبنی را بدون جایگزین کردن با ماده لبنی دیگری که بهتر قابل تحمل است، حذف کرد.


جایگزین های (معادلین) موادغذایی لبنی:

یک چهارم لیتر شیر معمولی را می توان با مواد زیر جایگزینی کرد:

- 120 گرم شیر تغلیظ شده بدون شکر؛

- 80 گرم شیر تغلیظ شده دارای شکر؛

- 30 گرم شیر خشک؛

- دو فنجان کوچک ماست؛

- 4 بسته کوچک پنیر تازه؛

- 50 گرم پنیر با بافت سفت یا نیمه سفت؛

- دو سهم کوچک خامه

  • راه آرام
  • معنوی